Panairi i librit Ulqin 2010

Ulqin, mbyllet Panairi i Librit
I hapur më 28 korrik, në një ceremoni ku ishin të pranishëm të tre ministrat e Kulturës, të Malit të Zi, Kosovës dhe Shqipërisë, panairi ka shënuar pjesëmarrjen e shumë botuesve. Dje është shënuar dita e fundit e edicionit të dhjetë të Panairit të Librit në Ulqin. I hapur më 28 korrik, në një ceremoni ku ishin të pranishëm të tre ministrat e Kulturës, të Malit të Zi, Kosovës dhe Shqipërisë, panairi ka shënuar pjesëmarrjen e shumë botuesve, por edhe të vizitorëve. Të paktën 20 mijë tituj librash,... Vazhdo

August 8, 2010  :: Kulturë / Kultura :: Comments Off on Ulqin, mbyllet Panairi i Librit
Tags: ,

Libri shqip pushton Ulqinin
Dikur joshte pushtuesit, sot pushuesit, të cilët thuajse e gjashtëfishojnë popullsinë prej 23 mijë banorësh të Ulqinit. Periudha e verës e gjen të tejmbushur me turistë qytetin e lashtë, ku ndërthuret harmonia e natyrës me detin dhe rivierën shkëmbore, me historinë që nis që në shekullin V para erës sonë. Edhe këtë sezon turistik, sikurse është bërë traditë që prej 2001-shit, zhvillohet panairi i librit. 10 vjet më parë nën moton e heqjes së pengesave dhe integrimit kulturor mes dy vendeve. Ndërsa sot,... Vazhdo

July 31, 2010  :: Kulturë / Kultura :: Comments Off on Libri shqip pushton Ulqinin
Tags:

Panairi i librit në Ulqin – nga 28 korrik deri më 4 gusht
TIRANE-Mbi 60 botues nga Shqipëria, Kosova, Maqedonia, Mali i Zi dhe Bosnje- Hercegovina do të marrin pjesë në Panairin tradicional të Librit “Ulqini 2010”, që do të zhvillohet në Ulqin (Mali i Zi) nga 28 korrik- 4 gusht, të organizuar nga Bashkia e këtij qyteti dhe Shoqata e Botuesve Shqiptarë. Mbështetur këtë vit nga Komuna e Ulqinit, nën kujdesin e kryetarit të saj, Gëzim Hajdinaga, panairi i sivjetshëm është i pari që çel veprimtaritë me librin në stinën verore, për t’i hapur rrugë më pas... Vazhdo