perbytjet ne ulqin

Ulqini ne uje – Ulqin të terun nuk ka
“Ulqin të terun nuk ka”. Kështu thuhet në Ulqin për të përshkruar se sa shumë shi bie në këtë qytet. Por dy- tre vitet e fundit, ulqinakët jo vetëm janë lagur, por edhe janë përmbytur.Reshjet e shiut dhe era e forte ka shkaktuar probleme ne rrugët e Ulqinit. Pamvarsisht investimeve te realizuara ne komunen e Ulqinit edhe keto ditë pranvere permbytjet nga disa centimetra shi do te jen te pa shmangshme. Kan mjaftuar pak centimetra shi qe sotë ne lagjet kryesore te qytetit te permbyten nga uji. Shiko Videon nga Coba... Vazhdo

March 26, 2013  :: Shtypi / Mediji :: Comments Off on Ulqini ne uje – Ulqin të terun nuk ka
Tags:

Situata hidroologjike në komunën e Ulqinit jashtë kontrolle, përbytje që nuk mbahen mend në tri dekadat e fundit – Video
02.12.2010 Nga Hatixhe Nelaj Situate hidroologjike në komunën e Ulqinit ka dalur nga kontrolla,të përmbytura janë të gjitha viset pranë bregut të lumit Buna,banorët e kësaj zone nuk mbajnë mend përbytje të tilla madje në 3 dekadat e fundit nuk kishte përmbytje të kësaj përmase. Evakuimi i bagëtive është bërë që para dy ditëve në zonën e Boreve,ndërkohë që sot pas ngritjes së nivelit të ujit që në disa vende arrin edhe në 2 metra nga toka, është duke u bërë edhe evakuimi i pleqëve dhe fëmijëve.... Vazhdo
Rritet niveli i ujit – Video
Kryeministri i Malit të Zi Millo Gjukanoviq dhe homologu i tij Sali Berisha do të shqyrtojnë me 13 të këtij muaji platformën e përbashkët për zgjidhjen konkret te situatës së vështirë hidrologjike u tha në takimin e sotëm të ministrit malazeze të ujërave Millutin Simoviq dhe ministrit për ruajtjen e mjedisit të Shqipërisë Fatmir Mediu që u zhvillua në Ulqin. Në Kuvend sot u kërkua nga opozita që të caktojë mbledhjen e jashtëzakonshme të kolegjiumit të kryetarit të kuvendit për shkak të situatës së shkaktuar... Vazhdo

December 1, 2010  :: Shtypi / Mediji :: Comments Off on Rritet niveli i ujit – Video
Tags: , ,