Permbytjet

Po punohet për zgjerimin e shtratit të Lumit Buna – Video
Në Nënshkodër po punohet për zgjerimin e shtratit të Lumit Buna Në zonën fushore të Nënshkodrës, e cila gjatë vitit të kaluar u përfshi disa herë nga përmbytjet masive, prej disa javësh po punohet për riaftësimin e sistemit mbrojtës. Kështu, në fshatin Darragjat të Komunës së Dajcit, ka nisur puna për zgjerimin e shtratit të Lumit Buna, një projekt ky i rëndësishëm, që realizohet për herë të parë. Ndërkohë, specialistët kërkojnë që, financimet e qeverisë shqiptare për sistemin mbrojtës të Nënshkodrës... Vazhdo

October 9, 2011  :: Rajoni / Region :: Comments Off on Po punohet për zgjerimin e shtratit të Lumit Buna – Video
Tags: , , , ,

Përmbytjet në katunde e komunës së Ulqinit e Tuzit – Video
Ulqin, 4 dhjetor – Niveli i ujit në liqenin e Shkodrës, e me këtë edhe në lumin Buna vazhdon të rritet, jeta në zonat e përmbytura po bëhet gjithnjë e më kritike në Ulqin edhe në Tuz. Fshatrat më të rrezikuara në territorin e komunës së Ulqinit janë atë pranë lumit Buna në zonën e Anës së Malit, mbi të gjitha në Bore, Shtodër, Freskanjel, Reç, Shëngjergj, dhe pjesa fushore e Sukubinës, ku vazhdon të jetë i mbyllur vendkalimi kufitar me Shkodrën. Zaim Osmani nga brezi më i prekur nga përmbytjet... Vazhdo
Përmbytjet, Mali i Zi i kërkon ndihmë NATO-s – Video
PODGORICË- Reshjet e dendura të shirave që po regjistrohen prej disa ditësh në rajonin e Ballkanit kanë shkaktuar përmbytje në shumë rajone të Malit të Zi, që sot kërkoi ndihmë nga NATO. Njëmbëdhjetë prej 21 provincave të vendit ish-jugosllav përfshirë nga një valë e konsiderueshme uji e shkaktuar nga shtimi i nivelit të të gjithë lumenjve. Rreth 1 mijë persona janë detyruar të braktisin banesat e tyre nga disa lokalitete të Malit të Zi, ku janë të shumta rrugët përmbytura. Ministria e Mbrojtjes në Podgoricë... Vazhdo

December 4, 2010  :: Rajoni / Region :: Comments Off on Përmbytjet, Mali i Zi i kërkon ndihmë NATO-s – Video
Tags: , ,

Buna vërshoi tri fshatra të Anamalit dhe Shkodren – Video
Prishtinë, 26 nëntor – Reshjet e mëdha të shiut, prurjet e jashtëzakonshme nga liqeni i Shkodrës, ditën e premte kanë nxjerrë lumin Buna nga shtrati dhe ka përmbytur të gjitha vendbanimet pranë tij në zonën e Anës së Malit, komuna e Ulqinit, si Lisen, Bore dhe Freskanjel. Skënder Heba, banor nga këto zona të rrezikuara, deklaroi për Kosovalive se gjendja është shumë më e keqe se sa në janarin e këtij viti, kur përmbytjet i morën të gjitha prodhimet bujqësore, prej nga ata sigurojnë ekzistencën. “Aktualisht... Vazhdo
Përmbytjet mbyllin rrugët mes Shqipërisë e Malit të Zi
Ulqin, 11 nëntor – Lidhja Auto-moto e Malit të Zi (LAMZ), bën të ditur KosovaLive, ka njoftuar të enjte se për shkak të përmbytjeve në Shqipëri, konkretisht në aksin rrugor Shkodër- Hani i Hotit, ky vendkalim mes Malit të Zi e Shqipërisë është përkohësisht i mbyllur nga ana shqiptare. Vozitësve të cilët kanë për qëllim që të udhëtojnë në Shqipëri, u rekomandohet që këtë ta bëjnë nëpërmjet pikës kufitare mes Ulqinit e Shkodrës – Sukubin/Muriqan. Kjo organizatë njofton po ashtu se në... Vazhdo

November 12, 2010  :: Ngjarjet - Events :: Comments Off on Përmbytjet mbyllin rrugët mes Shqipërisë e Malit të Zi
Tags: , ,

Permbytjet ne rrethine te Ulqinit,situata është në kontroll
Në Anë të Malit dje qe  mjaft situatë e vështirë, pa ndonjë alarmim që është gjendja  tepër tepër e rrezikshme, por  vërtet  ka përmbytje të mëdha në disa shtëpi  si për shembull ne Krythë. Tani  menjëherë nga këtu do të shkoj në Lisna Borë, ku kemi informacion se në disa vende uji ka kapërcyer edhe bendin. Të shohim në terren se si është situata konkrete  në përgjithësi  në Sukubin, Katerkollë, Kravar, Rashtish, Shas, Brajshë, Shtoder, Fraskanjel, Millë, Krythë, Amull, Selitë, Kalimani,... Vazhdo

October 10, 2010  :: Lajmet / Vijesti :: Comments Off on Permbytjet ne rrethine te Ulqinit,situata është në kontroll
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,