Rexhep Qosja

Panairi i librit në Ulqin – nga 28 korrik deri më 4 gusht
TIRANE-Mbi 60 botues nga Shqipëria, Kosova, Maqedonia, Mali i Zi dhe Bosnje- Hercegovina do të marrin pjesë në Panairin tradicional të Librit “Ulqini 2010”, që do të zhvillohet në Ulqin (Mali i Zi) nga 28 korrik- 4 gusht, të organizuar nga Bashkia e këtij qyteti dhe Shoqata e Botuesve Shqiptarë. Mbështetur këtë vit nga Komuna e Ulqinit, nën kujdesin e kryetarit të saj, Gëzim Hajdinaga, panairi i sivjetshëm është i pari që çel veprimtaritë me librin në stinën verore, për t’i hapur rrugë më pas... Vazhdo
Rexhep Qosja: Kadareja – Mit i krijuar nga komunizmi
Debati mes dy figurave qendrore te kultures shqiptare, akademikut dhe mendimtarit kosovar Rexhep Qosja dhe shkrimtarit Ismail Kadare duket se eshte perhere “i ndezur”. Deklaratat e rradhes vijne nga Ulqini, ku mbremjen e 26 korrikut, ne kuader te Panairit te Librit Shqip, Qosja qe nje prej personaliteteve te ftuara te ketij edicioni. E ka cilesuar shkrimtarin Kadare si “mit te krijuar nga komunizmi”. Por duke mos lene pa permendur edhe meritat e tij krijuese, qe jane te ngerthyera me “te meta krijuese ideologjike... Vazhdo

August 19, 2008  :: Intervista / Intervju, Kulturë / Kultura :: Comments Off on Rexhep Qosja: Kadareja – Mit i krijuar nga komunizmi
Tags: ,

Mbi deklaratat e Rexhep Qoses në Ulqin
Siç njofton shtypi, Rexhep Qosja, shkrimtar dhe akademik i Kosovës, shfrytëzoi rastin e panairit të librit në Ulqin, për të bërë një sulm kundër shkrimtarit Ismail Kadare. Nuk do të merremi me këtë sulm, që përsëriste sulme të tjera të tij: Ismail Kadareja na qenkësh shkrimtari më stalinist, më komunist, një mit i komunizmit dhe, si përfundim, më i dëmshmi i letrave shqipe. Logjika e sulmit? Të hiqet ky shkrimtar nga letërsia shqipe? Ta quash një shkrimtar “mbrojtës dhe eksponent i komunizmit”, “mit... Vazhdo