SHBA

Takimin e sotem te perfaqesuesve te Partise Demokratike me perfaqesuesit e Ambasades se SHBA-se ne Mal te Zi.
Ulqin, më 02. 02. 2012 Nr. 02/12   Deklaratë për shtyp Kryetari i Partisë Demokratike, z. Fatmir Gjeka, dhe anëtari i kryesisë, z. Milazim Mustafa, pritën sot në një takim pune përfaqësuesit e Ambasadës së Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Podgoricë, z. John Cooney, shef i Seksionit për Politikë dhe Ekonomi, dhe z. Zlatko Ivanović, ekspert për çështje politike. Z. Gjeka dhe z. Mustafa i njohën mysafirët e tyre nga Ambasada e SHBA-së me shkaqet dhe qëllimet e themelimit të Partisë Demokratike, si dhe programin... Vazhdo

February 3, 2012  :: Politika :: Komente (6)
Tags: , , ,

Rozana Radi, skena hot gjatë turneut në Amerikë
Rozana Radi, këngëtarja e njohur e skenës shqiptare, ka qenë për një udhëtim-maratonë në Shtetet e Bashkuara, ku objektivi kryesor ishin koncertet në të cilat ishte e ftuar. New York, Chikago, Detroit… dhe Rozi sigurisht krahas punës nuk ka lënë pa vizituar dhe vendet më të spikatura të kontinentit tjetër. Në faqen e saj të facebookut, shkruan me shumë humor për vizitën që kishte bërë te statuja e lirisë; sot po vizitoja statujën e lirisë…u desh të merrja një anije për të shkuar deri atje dhe... Vazhdo

November 14, 2010  :: Zbavitje / Zabava :: Comments Off on Rozana Radi, skena hot gjatë turneut në Amerikë
Tags: , , ,

Zana Krasniqi, pozon nudo
Bukuroshja, e cila dikur mahniste publikun me paraqitjet e saj, këto ditë ka udhëtuar drejt Shteteve të Bashkuara të Amerikës për të biseduar në lidhje me angazhimet e reja dhe për të ripërtërirë disa kontrata, pasi në Kosovë nuk kishte pasur ndonjë paraqitje të re, sa i përket sfilatave. Gjatë qëndrimit që kishte atje para disa viteve, Zana ka pozuar “nudo” për Fadil Berishën duke reklamuar veshjet e stilistes, Sherri Hill. Drejt ShBa-së, në kërkim të kontratave të reja ! Dikur ishte emri më i përfolur... Vazhdo

November 13, 2010  :: Zbavitje / Zabava :: Comments Off on Zana Krasniqi, pozon nudo
Tags: , , , ,

Gjeloshaj: Ra ky mort e u pamë
Naser Çobaj në krejt këtë lojë e kyç edhe Palokë Camaj, doktor i të drejtës ndërkombëtare nga Malësia me banim në SHBA. Emisioni i këtyre të dyve me një kushëri të afërt të një funksionari të lartë të UDSH-së do të mbetet si një nga ndërhyrjet më të turpshme në ndonjë fushatë parazgjedhore të një grupi të interesit, por si duket me interesa të caktuara. “Ra ky mort e u pamë” titullohej një vepër e Ismail Kadaresë, e botuar në vitin e parë të çlirimit të Kosovës, i cili u promovua me rastin... Vazhdo
Materniteti i ulqinit në ditëlindjen e tij të katërt
Rritja e lindjeve dëshmon rritjen e besimit “Vetë fakti se numri i lindjeve rritet nga viti në vit, më lejon të konstatoj se besueshmëria e popullatës së Ulqinit, posaçërisht asaj femrore të aftë për lindje, është çdo ditë e më e madhe”, thotë drejtori i Shtëpisë së Shëndetit në Ulqin, prim. dr. Gani Karamanaga. Nëse para fillimit të punës së maternitetit në Ulqin kanë ekzistuar hije dyshimi rreth sigurisë së lindjes në këtë institucion dhe përgatitjen e stafit të tij mjekësor, katër vjet... Vazhdo
SHBA, Blagojevic ne rrezik procesi
Dhoma e Perfaqesuesve e Shtetit te Illinoisit ka aprovuar hapjen e nje procesi hetimor ne lidhje me guvernatorin Rod Blagojeviq, i cili akuzohet se ka tentuar te shese postin ne Senat te lene te lire nga Barack Obama, pas zgjedhjes si president. Kerkesa do t’i besohet nje komiteti special, i cili nese bie dakord, Dhoma do te votoje per çuarjen e Blagojevicit ne statusin e te akuzuarit. Vendimi final per te ardhmen e guvernatorit do te merret nga senati shteteror. Top Channel http://shqiphost.top-channel.tv/18754796/flv/kronika/guvernatori1.flv  Vazhdo

December 16, 2008  :: Bota :: Comments Off on SHBA, Blagojevic ne rrezik procesi
Tags: , ,

Makinat, ende asnje vendim nga Shtepia e Bardhe
Shtepia e Bardhe ka njoftuar se per momentin nuk eshte marre asnje vendim mbi menyrat per te shpetuar sektorin automobilistik amerikan, pas rrezimit qe Senati i beri dje planit 14 miliarde dollaresh. Administrata e presidentit ne ikje George W. Bush ka bere te ditur se do te kerkoje kohe per te studiuar mire situaten dhe te veproje me pas ne menyren me te mire. “Nuk kemi marre ende nje vendim. Do te perqendrohemi per te per te krijuar zgjidhjen me te mire, duke marre parasysh interesat e kontribuesve dhe te ekonomise sone”, ka deklaruar... Vazhdo

December 14, 2008  :: Bota :: Comments Off on Makinat, ende asnje vendim nga Shtepia e Bardhe
Tags:

Përse janë SHBA boshti i botës
A mund të imagjinojmë që në ndonjë vend tjetër të botës të zgjedhet president njeriu i cili i takon pakicës, çfarëdo qoftë ajo: nacionale, fetare, gjinore ose racore. Vështirë. Vështirë mund të ndodhë edhe në botën e demokracisë qytetare e të mos flasim për Ballkanin. Të mërkurën që shkoi, amerikanët e zgjodhën presidentin e ri. Barack Hussein Obama, me një emër jotipik, u bë kryetar i një shteti të cilin e themeluan dhe i dhanë imazh anglosaksonët. Obama nuk është afroamerikani i parë i cili pretendoi... Vazhdo

November 23, 2008  :: Reportazh / Reportaža :: Comments Off on Përse janë SHBA boshti i botës
Tags: ,

Dinosha:Njeriu me ngjyrë në krye të shtëpisë së bardhë
Amerika është e mrekullueshme Kjo fitore ka tejkaluar edhe ëndrrën e legjendarit Martin Luter King. As ai nuk ka menduar se do të vinte dita, relativisht shpejt, që në krye të Shtëpisë së Bardhë të jetë zezaku, kur para masës zezake, para më se një gjysmë shekulli kishte klithur: “I have a dream…”, para se plumbat e dorës së bardhë ta kalonin në pavdekësi duke i marrë jetën e cila e tëra kishte kaluar në luftë për të drejtat e zezakëve të shtypur dhe për barazi mes njerëzve. Le të jenë... Vazhdo

November 18, 2008  :: Shtypi / Mediji :: Comments Off on Dinosha:Njeriu me ngjyrë në krye të shtëpisë së bardhë
Tags: , , ,

EULEX, SHBA mbeshtetje Kosoves per 6 pikeshin
Shtetet e Bashkuara te Amerikes mbeshtesin qendrimin e qeverise se Kosoves ne lidhje me planin gjashte pikesh te sekretarit te pergjithshem te OKB-se. Pas takimit te nensekretarit te Shteit per euro-azine, Daniel Fried me presidentin Sejdiu dhe kryeministrin Thaci, ai tha se SHBA e njohin Kosoven si shtet sovran dhe qeverine e Kosoves si sovrane ne vendimet e saj. Ai po ashtu perseriti qendrimin qe EULEX duhet te vendoset ne gjithe territorin e Kosoves, por duke shprehur respekt per kendveshtrimin e institucioneve te Kosoves lidhur me... Vazhdo

November 17, 2008  :: Rajoni / Region :: Comments Off on EULEX, SHBA mbeshtetje Kosoves per 6 pikeshin
Tags: , ,

Page 1 of 212