shkodra

Varzat Shkodrane, nuse në Serbi
Për shkak të mungesës së nuseve, meshkujt nga rrethi i Visegradit të Serbisë udhëtojnë bashkë me përkthyes dhe familjarë për të kërkuar nuse në Shqipëri. E japin pastaj besën dhe pason fejesa. Puthja e parë vjen tek pas martesës. Nuset e reja nga Shqipëria kanë nisur të vijnë në rrethin e lumit Drina. E para erdhi në fund të vitit 2008, në fshatin Paocici, rreth pesëmbëdhjetë kilometra larg Visegradit. Është Vera Çardaku (31), nga rrethi i Shkodrës, ajo që ishte martuar me Darko Stjepanovic (30). Pa dasmës... Vazhdo
Liqeni i Shkodrës, në prag të katastrofës ekologjike
Liqeni i Shkodrës, më i madhi në Ballkan, është në prag katastrofe ekologjike. Kërcënimi vjen nga shteti më i vogël i Ballkan, Mali të Zi. Lumenjtë që derdhen në liqenin e Shkodrës janë të ndotura me mbetje alumini, të konsideruara si tepër toksike. Alarmin e ka dhënë drejtoresha e Zyrës Rajonale të Mjedisit në qytetin e Shkodrës, Diana Bejko. Ashtu siç kishin paralajmëruar specialistët vite më parë, fabrika e aluminit në kufi me Podgoricën në Mal të Zi nuk është më një kërcënim por një “përbindësh”.... Vazhdo
Autorrugët e Kroacisë dhe lidhja ma e shpejt Mal të Zi – Kosovë – Shqiperi
Kosovarët simjet do ti përdorin Autorrugët e Kroacisë,kurse kjo do jet shpres e zhvillimit turistik të Malit të Zi në të gjitha domenet turistike Ishte hera e parë që kaloj përmes Kroacisë dhe shqetësimi kryesor ishte se si do të jetë gjendja e rrugëve atje. Bashkë me familjen time kemi udhëtuar shumë viteve të fundit, dhe deri tani i kemi rënë përmes Italisë duke marrë tragetin në Bari, për të hyrë në Mal të Zi (Tivar). Kjo puna e tragetit nuk është vetëm një shpenzim më shumë, por të humbet edhe... Vazhdo

July 8, 2008  :: Turizmi / Turizam, Zbavitje / Zabava :: Comments Off on Autorrugët e Kroacisë dhe lidhja ma e shpejt Mal të Zi – Kosovë – Shqiperi
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Interesimi për librin shqip jo aq i madh në Podgoricë
Në podgoricë u mbyll panairi i tretë ndërkombëtar i librit Panairi i tretë me radhë ndërkombëtar i librit në Podgoricë që filloi nga data 13 e këtij muaji u mbyll mbrëmë në Qendrën Distributive që gjendet pranë rrugës që çon drejt qytezës së Tuzit. Në panairin e sivjetshëm në Podgoricë u prezantua një numër i madh i shtëpive botuese nga vendi, rajoni dhe bota. Ndër to ishte edhe Botimi “Camaj-Pipa”, nga Shkodra, që këtë vit kishte sjellur përkthimin e “Galerisë Private” në gjuhën... Vazhdo

June 1, 2008  :: Anketë / Anketa, Kulturë / Kultura :: Comments Off on Interesimi për librin shqip jo aq i madh në Podgoricë
Tags: , , , , , ,

Tri Varzat 18 vjeçare organizojn në Ulqin “Rinfest 2008”
Një festë e madhe rinore Për dallim prej dy edicioneve të mëparshme, edicioni i sivjetshëm nuk kishte vetëm karakter lokal, pasi që në të morën pjesë edhe grupe të rinjësh nga Shqipëria, Kosova dhe Maqedonia, gjë që bëri që konkurrenca të jetë më e madhe dhe i dhanë Festivalit karakter rajonal. Të shtunën mbrëma, skena e “Rinfest 2008” i bashkoi të gjithë të rinjtë në një vend, në Pallatin e Kulturës në Ulqin. Maratona e kërcimeve, këngës, interpretimeve dhe emocioneve i mbajti të ngërthyer... Vazhdo

Page 17 of 17« First...10...1314151617