Shkup

Ulqini sot do ta shënojë 100 vjetorin e Pavarësisë
Ne kuader te aktiviteteve te parashikuara me rastin e festimeve te 100 vjetorit te Pavaresise se Shqiperise, Keshilli Nacional i Shqiptareve ne Malin e Zi, nder te tjera ka mbeshtetur realizimin e nje shfaqeje artistike, te koreodrames e cila permes motiveve tona muzikore dhe etnografike,do te pasqyroje jeten e Shqiptareve ne Malin e Zi ne keto 100 vite. Kjo shfaqje artistike, do te vihet ne skene ne Akademine solemne e cila do te organizohet sot me daten 24 nentor ne Ulqin në ora 19:00, ku do te jene te ftuar perfaqesues te larte nga... Vazhdo
Në 100 Vjetorin e Pavarësisë, Kuvendi i Shqipërisë nderon Bashkinë Vlorë dhe trevat shqiptare; Komunën e Prizrenit-Kosovë, komunën e Çairit – Shkup dhe komunën e Ulqinit- Mal i Zi
Në kremtimet e 100 Vjetorit të shpalljes së Pavarësisë, Kuvendi i Shqipërisë dhe Kryetarja Jozefina Topalli nderoi sot komunat e Prizrenit, Çairit – Shkup, Ulqinit dhe të Bashkisë Vlorë. Të njohura në historinë tonë kombëtare, si vatrat më të flakta të atdhetarizmit, këto qytete ndezën kryengritjet më të lavdishme dhe shpalosën trimërinë e patriotëve, ngjarje, të cilat ngadhnjuan me ditën më sublime, shpalljen e Shtetit të pavaruar në Vlorë në 28 Nëntor 1912 dhe nënshkrimin e Deklaratës së Pavarësisë,... Vazhdo

October 19, 2012  :: Ngjarjet - Events :: Comments Off on Në 100 Vjetorin e Pavarësisë, Kuvendi i Shqipërisë nderon Bashkinë Vlorë dhe trevat shqiptare; Komunën e Prizrenit-Kosovë, komunën e Çairit – Shkup dhe komunën e Ulqinit- Mal i Zi
Tags: , , , ,

Vahide Nimanbegu prezenton në Shkup pikturat e saj + Foto
Miqtë e saj piktorë thonë se kjo eskpozitë solli diçka të re në Shkup, të bukur për syrin e që të zgjn ndjenja të veçanta. Nga Ardita Imeri Ngjyrat e qiellit detit dhe tokës janë bërë një në telajon e piktorës së re nga Ulqini Vahide Nimanbegu. Ngjyrë e kaltër ajo e ka frymëzim nga deti i vendit ku jeton, tonët e tokës i gjen kudo ku jetojnë shqiptarët duke i ndërthurur edhe me ngjyrën e kuqe, që për të është një simbolike tërësisht harmonike. Ajo prezentoi në Shkup punimet e saj në galerinë Çifte... Vazhdo

October 18, 2012  :: Intervista / Intervju :: Comments Off on Vahide Nimanbegu prezenton në Shkup pikturat e saj + Foto
Tags: , , ,

Rreshjet e shiut bllokojn disa rruge te Ulqinit
Foto:Besart Avdiu Pamvarsisht investimeve te realizuara  ne komunen e Ulqinit edhe kete vjeshtë  permbytjet nga disa milimetra shi do te jen te pa shmangshme.Kan mjaftuar pak centimetra shi qe sotë ne  lagjet kryesore te qytetit te permbyten nga uji.Problematike jan ato zona ku mungon infrastuktura,dhe ku me shqetesuese edhe hyrja perpara disa shkolave ,postes së si dhe shume rrugeve tjera te Ulqinit. Bllokimi i kanalit të Braices ka sjell edhe permbytjen e te dyja kraheve te rruges,ku pastrimi i ketyre te fundit duket se ka koh... Vazhdo
Berisha ne Shkup per 100 vjetorin e Kongresit te Manastirit
Kryeministri Sali Berisha ka udhetuar sot ne drejtim te Maqedonise per te marre pjese ne festimet qe do organizohen per 100 vjetorin e Kongresit te Manastirit. Kryeministri eshte takuar me homolgun maqedonas, Nikolla Gruevski, me te cilin ka diskutuar per ndertimin e nje linje hekurudhore mes dy vendeve. “Konstatoj se marredhneiet mes dy vendeve jane ne nje nivel te shkelqyer. Diskutuam gjeresisht per intensifikimin e tyre. Te dy qeverite do fillojne punen per ndertimin e hekurudhes”, eshte shprehur Berisha. Me tej, ai ka folur... Vazhdo

November 23, 2008  :: Rajoni / Region :: Comments Off on Berisha ne Shkup per 100 vjetorin e Kongresit te Manastirit
Tags: , ,

Ftes për Shetitje protestuese „Për kthimin e pronës në Valdnaos“
Ju ftojmë të merrni pjasë në SHETITJEN PROTESTUESE „PËR KTHIMIN E PRONËS NË VALDNAOS“ Protesta dhe performansa do të fillojë në ora 13:00 para ndërtesës së Komunës së Ulqinit të hënën me 02.06.2008. Kjo protestë i dedikohet shpalljes ndërkombëtare për interesimin që në Ullishtën e Valdanosti të ndërtohen kapacitete hoteliere, poashtu edhe shpalljes së tenderit që të jepet me qira për një afat të pacaktuar gjiri i Valdanosit dhe Mendra. Protesta do të organizohet nga Këshilli për kthimin e pronave... Vazhdo
Ulqinakët kërkojnë ullishten e shpronësuar
Qeveria malazeze nxjerr në procedurë privatizimi gjirin e Valdanosit, që iu mor pronarëve shqiptarë në vitin 1978 Nëse shkon në Ulqin, është e pamundur të mos kuptosh rëndësinë që ullinjtë kanë në ndërgjegjen e banorëve të këtij qyteti. Rreth katër kilometra në veri të qytetit, rrugës për në Tivar, gjendet një gji i mbyllur i mbuluar me ullinj 500 vjeçar, gjiri i Valdanosit. Aty gjendet një pjesë e konsiderueshme e ullinjve të të gjithë zonës. Fati i atij gjiri ka shqetësuar tashmë prej tre dekadash... Vazhdo

May 28, 2008  :: Lajmet / Vijesti, Shtypi / Mediji :: Comments Off on Ulqinakët kërkojnë ullishten e shpronësuar
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Page 4 of 41234