zana

SHKA “Zana” mori pjesë në festivalin ndërkombëtar të fëmijëve “Ylberi i Prishtinës”
Prezantuan shqiptarët në Mal të Zi Shoqeria Kulturo Artistike “Zana” mori pjese ne Festivalin Nderkombetar te Femijeve “Ylberi i Prishtines” qe u mbajt ne Prishtine nga 17-19 shtator. “Zana” ishte perfaqesuesi i vetem qe prezantoi shqiptaret ne Mal te Zi ne kete festival ku moren pjese gjithsej 18 grupe dhe ansamble te femijeve nga Kosova, Shqiperia, Maqedonia, Mali i Zi, Kroacia dhe Bosnja e Hercegovina. Koreografi i ketij ansambli, Kabil Mehmeti, tregon se “Zana” eshte prezantuar diten e dyte te Festivalit... Vazhdo

September 29, 2010  :: Shoqëria / Društvo :: Comments Off on SHKA “Zana” mori pjesë në festivalin ndërkombëtar të fëmijëve “Ylberi i Prishtinës”
Tags: , , , ,

Foto Exclusive: Të dashuruar Lorik Cana dhe Zana Krasniqi
Ditët e fundit po flitet për një lidhje të mundshme dashurie mes supermodeles kosovare Zana Krasniqit dhe futbollistit të njohur shqiptare Lorik Cana. Vitin që kaloi të dy janë përfolur shumë si personalitet dhe kanë qenë shumë të suksesshëm. Nga një juri profesionale dhe njerëz shumë të njohur në Kosovë, Zana Krasniqi fitoi kurorën si “Miss Universe Kosova 2008” dhe përfaqësoi shtetin e Kosovës në një eveniment të madh bukurie “Miss Universe 2008”, gjë që bëri për herë të parë Kosovën të ndihet... Vazhdo
Për shkollat shqipe në Mal të Zi
U lejuan edhe 20% kulturë nacionale Ministria e Arsimit dhe Shkencës e Malit të Zi lejoi që në shkollat me mësim në gjuhën shqipe të lejohet mësimi i historisë, letërsisë, muzikës, artit figurativ etj. – për 20% më shumë. Këtë do ta përzgjedhin arsimtarët e lëndëve në aktivet e tyre. Mirëpo, mësimdhënësit u zunë gafil, ngase udhëzimet ishin të pakta, mirëpo edhe përvoja e hidhur nga e kaluara i stepi ata. Mësimdhënësit shqiptarë në Mal të Zi nuk arritën ta themelojnë as shoqatën e arsimtarëve.... Vazhdo

February 26, 2008  :: Kulturë / Kultura :: Comments Off on Për shkollat shqipe në Mal të Zi
Tags: , , , , , , , , , , ,

Me rastin e pavarësimit të kosovës, shoqata e gruas “Anima” në ulqin organizoi një mbrëmje të posaçme
E paçi përjetë e mot! Gratë e Ulqinit, Anës së Malit dhe Krajës të tubuara në Shoqatën e Gruas “Anima”, në ambientet e Bibliotekës së Ulqinit shprehën mesazhe urimi dhe gëzimi me rastin e shpalljes së pavarësisë së Kosovës. Ato ia uruan gjithë popullit të Kosovës dhe institucioneve më të larta të shtetit këtë fitore të madhe historike dhe theksuan se pavarësia e Kosovës erdhi pas një sakrifice dhe mundi të madh shekullor të popullit të Kosovës. Kryetarja e shoqatës “Anima”, dr.... Vazhdo

February 25, 2008  :: Intervista / Intervju :: Comments Off on Me rastin e pavarësimit të kosovës, shoqata e gruas “Anima” në ulqin organizoi një mbrëmje të posaçme
Tags: , , , , , , , , , , , , , ,