Mbyllet kufiri Kosovë-Mali i Zi
Reshjet e borës dhe erërat e forta që kanë mbretëruar në rajonin e Pejës kanë bllokuar rrugët kryesore që shpien për kufirin Kosovë – Mali, përkatësisht Kullë – Rozhajë. Kufiri fillimisht është mbyllur vetëm për qarkullimin e automjeteve të rënda, ndërsa më vonë është mbyllur për qarkullimin e të gjitha automjeteve. Gazeta Express  Vazhdo

December 12, 2008  :: Rajoni / Region :: Comments Off on Mbyllet kufiri Kosovë-Mali i Zi
Tags:

Soni e gatshme për Festivalin në RTSH
endif] > Është në majat e suksesit. Sapo ka përvetësuar çmimin e tretë si dhe çmimin e internetit në festivalin “Kënga Magjike” ndërkohë që një tjetër sfidë e pret, festivali i fundvitit në RTSH. Po punon fort, për të arritur si gjithmonë suksesin të cilin publiku nuk ia kursen asnjëherë me vlerësim dhe duartrokitje. Kjo është Soni Malaj, këngëtarja që pjesën më të madhe të ditës ia kushton muzikës dhe provave të kantos. Në këtë intervistë Soni flet për angazhimet më të fundit profesionale... Vazhdo

December 12, 2008  :: Zbavitje / Zabava :: Komente (2)
Tags:

Kosove, dogana kalon ne kontrollin e vendoreve
Autoritetet nderkombetare ne Kosove u kaluan atyre vendore kompentencat ne sektorin e doganave, i cili do te veproje i pavarur po me mbikeqyrjen dhe keshillimin e misionit EULEX. Kalimi i kompetencave u be gjate nje ceremonie ku merrnin pjese autoritete te ndryshme kosovare dhe nderkombetare. Drejtori i Doganave, Naim Huruglica deklaroi se shpreson qe se shpejti doganieret te shtrihen edhe ne pikat doganore 1 dhe 31 ne veri te Kosoves. Doganat e Kosoves menaxhoheshin qe prej vitit 1999 nga administrata e UNMIK, nderkohe qe tani do te... Vazhdo

December 12, 2008  :: Rajoni / Region :: Comments Off on Kosove, dogana kalon ne kontrollin e vendoreve
Tags: , ,

Këshilli i Bashkësisë Islame të Ulqinit reagon ndaj organizimit të manifestimit “dyluftimi i deshëve”
Manifestimi, asgjë të përbashkët me Islamin Ulqin – Këshilli i Bashkësisë Islame – Ulqin është distancuar nga Manifestimi “Dyluftimi i deshëve”. Në një kumtesë për opinion të këtij Këshilli thuhet se tradita “Dyluftimi i deshëve” nuk ka asgjë të përbashkët me Islamin, por është në kundërshti të plotë me shpirtin dhe parimet islame, e hedhin poshtë totemizmin dhe barbarizmin, elemente që pasqyrojnë aktin e luftës së përmendur të kohës paraislame. “Këshilli i Bashkësisë Islame,... Vazhdo

December 12, 2008  :: Lajmet / Vijesti :: Comments Off on Këshilli i Bashkësisë Islame të Ulqinit reagon ndaj organizimit të manifestimit “dyluftimi i deshëve”
Tags: , ,

“NRG Band” gati me Drenushën
“NRG Band”, ka përpunuar këngën “Drenusha” të rokerëve legjendarë të grupit “Minatori”. Për realizimin e këngës anëtarët e “NRG Band” kanë bashkëpunuar me kompozitorin Florent Boshnjaku, një prej artistëve më të klikuar ky të momentit. Solisti i grupit, Besnik Qaka, ka thënë se motivi i këngës ka mbetur origjinali, por që këngës i është dhënë një stil modern. “NRG Band” tashmë ka punuar edhe klipin e këngës, të cilin e kanë realizuar me produksionin “Videoart” nga Gjilani. Bluetooth  Vazhdo

December 12, 2008  :: Zbavitje / Zabava :: Komente (2)
Tags:

Zanfina: Pse më tundon profesioni i avokates
E lezetshme, e mençur, me një karrierë të suksesshme, në një të ardhme të afërt pritet të bëhet edhe avokate, personazhi në vazhdim është pikërisht pinjolla e familjes Ismaili, e cila u ngrit fuqishëm në show biz-in shqiptar, duke fituar zemrat e fansave gjithandej trojeve shqiptare, me shumë sinqeritet dhe dashuri ju flet Zanfina… Në çdo paraqitje tënden, qoftë festival apo mbrëmje muzikore, dukesh shumë bukur, në fillim për look-un është përkujdesur Ema kurse tashmë kush e ka atë detyrë? Në përgjithësi,... Vazhdo

December 11, 2008  :: Zbavitje / Zabava :: Komente (1)
Tags:

Ryva kënaqet me Barnatoren
Kënga e fundit e këngëtares, Ryva Kajtazi, “Barnatorja”, spoti i së cilës është publikuar para disa javëve, sipas Ryva Kajtazit, është një ndër këngët që po ka sukses në tregun kosovarë. Këto komente ajo i ka bërë gjatë një emisioni në RTK ku ajo ka shtuar se një ndër sukses e tjera të saj është edhe pjesëmarrja e saj nëpër programet e Vitit të Ri në tri televizionet kombëtare të Kosovës. Por, diçka tjetër flasin shitësit e CD-ve në Prishtinë. Një shitës në një CD – Shop ka thënë për... Vazhdo

December 11, 2008  :: Zbavitje / Zabava :: Komente (7)
Tags:

Ministeriali për energjinë: Do të ngrihet në Mal të Zi qendra për ankandet e energjisë
Të gjithë ankandet e rajonit për kapacitetet transmetuese të energjisë do të kordinohen në një qendër të posacme e cila do të ngrihet vitin që vjen në Mal të Zi. Ky ka qenë vetëm njëri nga vendimet e marra në takimin e ministrave të energjisë të rajonit në Tiranë.  “Vendet e vogla nuk mund të bëjnë politika energjetike të shkëputura. Ndaj ju si komunitet duhet të aplikoni rregullat e Bashkimit Evropian ndërmjet vendeve tuaja për t’i hapur rrugën një tregu panevropian” tha përfaqësuesi i Komisionit... Vazhdo

December 11, 2008  :: Shtypi / Mediji :: Comments Off on Ministeriali për energjinë: Do të ngrihet në Mal të Zi qendra për ankandet e energjisë
Tags:

INTERVISTA – Olli Rehn: Viti 2009, viti Ballkanit Perëndimor
Dhe kur flasim për zgjedhjet ky ishte një problem për Maqedoninë. Progres i mirë u evidentua në disa fusha, megjithëse nuk u përmbushën si duhet tetë prioritetet. Por sipas raportit ishin zgjedhjet e këqia arsyeja kryesore pse nuk ka datë për çeljen e negociatave. Rehn: Është korrekte dhe kjo është një nga arsyet kyçe. Arsye të tjera lidhen me disa nga reformat. Ka patur progres në reformën në drejtësi dhe në polici. Ka progres në zbatimin e Marrëveshjes së Ohrit dhe në ligjin për gjuhët që është shumë... Vazhdo

December 11, 2008  :: Rajoni / Region :: Comments Off on INTERVISTA – Olli Rehn: Viti 2009, viti Ballkanit Perëndimor
Tags:

Miliband: EULEX ne Kosove, hap per vendosjen e ligjit – Video
Ministri i Jashtem britanik, David Miliband ka pershendetur vendosjen e misionit EULEX ne Kosove, duke e konsideruar ate nje hap te rendesishem drejt vendosjes se ligjit per te gjithe qytetaret e Kosoves. Permes nje deklarate, Miliband u shpreh se nisja e misionit eshte teper e rendesishme dhe se qeveria e Kosoves duhet te bashkepunoje duke marre ne konsiderate shqetesimet e serbeve dhe minoriteteve te tjera qe jetojne ne vend. “Bashkepunimi me EULEX eshte nje tregues i rendesishem edhe per integrimin e Kosoves ne Evrope, theksoi... Vazhdo

December 11, 2008  :: Rajoni / Region :: Comments Off on Miliband: EULEX ne Kosove, hap per vendosjen e ligjit – Video
Tags: ,

Page 14 of 211« First...1213141516...203040...Last »