Cenaj: Ulqini dhe guri i varrit
Shkruan: Ali Cenaj Gjersa flet me aq pasion para kamerave e gazetarëve të shumtë kosovarë për Ulqinin, Olciniumin e moçëm, ndër vendbanimet e hershme të trevave ilire, aty rrëzë portës së Kalasë, ciceroni Ismet Karamanaga, kryetar i “Miqve të Kalasë”, si të kishte vënë dorë mu mbi historinë, prek gurët ciklopikë, bedenin ilir, themelet, mbi të cilat tash e 2500 vjet ky qytet u ngrit për t’iu bërë ballë çuditërisht të gjitha furtunave, sundimtarëve që vinin e shkonin. Dhe me pedanterinë e lakmueshme... Vazhdo

July 26, 2014  :: Kulturë / Kultura :: Comments Off on Cenaj: Ulqini dhe guri i varrit
Tags:

Fatmir Gjeka: Urime Fitër Bajrami
Urimi i kryetarit te komunes me rastin e festes se Bajramit Kryetari i komunës së Ulqinit Fatmir Gjeka ka uruar të gjith besimtarët musliman me rastin e festës së Fitër Bajramit. “Në këto moment të festës për Ju dhe familjet Tuaja pas një muaji të përkushtimit, agjërimit dhe respektimit të besimit dëshiroj të jem pranë të gjithëve me urime më të ngrohta dhe më të përzemërta. Uroj që kjo ditë e bekuar t’ju gjejë në harmoni, paqe dhe mirëkuptim me njëri tjetrin. Zoti ju dhashtë force dhe shëndet, fat... Vazhdo

July 26, 2014  :: Ngjarjet - Events :: Comments Off on Fatmir Gjeka: Urime Fitër Bajrami
Tags:

Nika: Si ta kuptojmë vendimin e  gjykatës së lartë  të Malit të Zi  për rrëzimin e vendimit për “Partizanski put”?!
Shkruan Muhamet Nika SI TA KUPTOJMË VENDIMIN E GJYKATËS SË LARTË TË MALIT TË ZI PËR RRËZIMIN E VENDIMIT PËR “PARTIZANSKI PUT”?! Shikuar realisht, ky nuk është i vetmi vendim i rëndësishëm që ishte i gjykuar në dëm të komuës dhe të cilin gjykata supreme e hedh poshtë. Më herët po kjo gjykatë , mbi bazën e ankesës së Komunës së Ulqinit – mbrojtësit të saj Shemso Hasanagës,  hodhi poshtë ligjin e Qeverisë së Malit të Zi, për” Të Mirat Detare “. Ky ligj , kurrë më nuk iu propozua kuvendit... Vazhdo

July 26, 2014  :: Politika :: Comments Off on Nika: Si ta kuptojmë vendimin e gjykatës së lartë të Malit të Zi për rrëzimin e vendimit për “Partizanski put”?!
Tags:

A ka interesim për largimin e dilerëve nga rrugët e qytetit të Ulqinit
Rugët e Ulqinit sikurse dhe sheshi pranë Plazhit të Vogël dhe stacioni i autobusëve në mëngjes është përplot njerëz. Ulqinakët duan t’i shesin edhe ata pak shtretër të lirë që u kanë mbetur. Ksoovarët më shumë pyesin për çmimin e akomodimit sesa për kushtet. Për një natë, në shtëpitë afër Plazhit të Vogël duhet paguar deri në 5 deri në 6 euro, kurse sa më larg, çmimi është më i ulët. Në majë të rrugës, afër xhamisë së qytetit, një shtrat kushton 4 euro. Mirëpo, si duket, ky çmim mund... Vazhdo

July 26, 2014  :: Lajmet / Vijesti, Turizmi / Turizam :: Comments Off on A ka interesim për largimin e dilerëve nga rrugët e qytetit të Ulqinit
Tags:

Niske kazne za dilere soba na crnogorskom primorju 150 eura
I ovog ljeta na samom ulazu u primorske gradove mogu se videjeti dileri soba koji pune, prije svega, objekte koji nijesu registrovani. Tako dobijaju procenat koji niko ne oporezuje, baš kao ni neregistrovane izdavaoce soba. U Upravi za inspekcijske poslove rečeno je Portalu Analitika da je novčana kazna za dilere soba 150 eura, a isti iznos je i za nelegalne izdavaoce privatnog smještaja. “S obzirom da postoje brojne poteškoće u utvrđivanju nepravilnosti nelegalnog izdavanja smještaja koji vrše takozvani “dileri” soba,... Vazhdo

July 26, 2014  :: Ngjarjet - Events :: Comments Off on Niske kazne za dilere soba na crnogorskom primorju 150 eura
Tags:

Opština Ulcinj izdaje zemljište za akva-park u Štoju
Skupština Opštine Ulcinj donijela je odluku o davanju u zakup zemljišta za izgradnju vodenog grada, odnosno akva-parka u Štoju. Zemljište površine oko 27 hiljada kvadratnih se izdaje na 30 godina. Početna cijena zakupa po metru kvadratnom je 1,1 euro. Gradonačelnik Ulcinja Fatmir Đeka rekao je da je na taj način poslata dobra poruka investitorima. “Ulcinj će postati grad sa najvećim i najatraktivnijim akva-parkom u regiona”, kazao je Đeka navodeći da će realizacija te investicije, vrijedne oko pet miliona EUR,... Vazhdo

July 26, 2014  :: news :: Comments Off on Opština Ulcinj izdaje zemljište za akva-park u Štoju
Tags:

Zanfina Ismaili gati e zhveshur në  klipin “Every night”
Këngëtarja seksi, Zanfina Ismaili i është bashkangjitur listës së atyre që këtë verë lansuan videoklipet e tyre. Ajo ka lansuar projektin më të ri “Every night”. Videospoti që tregon këngëtaren në mënyrën më seksi të mundshme është realizuar nga MProduction. Madje ajo në disa skena shihet pothuajse komplet e zhveshur. Krejt çka mund të shihet në disa skena janë të brendshmet e saj. Për këngën më të re ajo ka bashkëpunuar me producentët zzap & chriss KOHA.net  Vazhdo

July 26, 2014  :: Zbavitje / Zabava :: Comments Off on Zanfina Ismaili gati e zhveshur në klipin “Every night”
Tags:

5 milion euro Aqua Park në Ulqin
Link : http://www.polin.com.tr/downloads/list/Videos/804/0/0 Kuvendi komunal i Ulqinit solli sot vendimin për dhënien me qira të tokës për ndërtimin e akva parkut në Shtoj. Toka me sipërfaqe prej rreth 27 mijë metër katror jepet me qira për 30 vite. Çmimi fillestar i qirasë për metër katror është 1,1 euro. Kryetari i komunës së Ulqinit tha që në këtë mënyrë është çuar mesazhi i mirë investitorëve. “Ulqini do të bëhet qytet me akva-parkun më të madh dhe më atraktiv në regjion”, tha ai duke theksuar... Vazhdo

July 25, 2014  :: Ekonomia / Ekonomija :: Comments Off on 5 milion euro Aqua Park në Ulqin
Tags:

Plazhi Saranda Beach i mirëpret kosovarët për pushime + Foto
Njëra ndër plazhet dhe restorantet më atraktive në plazhën e madh të Ulqinit, është  edhe plazha dhe restoranti Saranda Beach, e cila gjindet afër urë së madhe të re. Kjo plazh dhe restoranti i saj lukzos shtrihet  në një hapësirë jo larg fillimit të plazhit të madh “Sivjet kemi turistë edhe më shumë në krahasim me vitin e kaluar dhe kemi punë më mirë”, pronari Arben Truma.   Sipas tij Saranda Beach, ka kapacitete të mjaftueshme të shtretërve dhe po ashtu ushqime të të gjitha llojeve të përgatitura... Vazhdo

July 25, 2014  :: Lajmet / Vijesti, Reportazh / Reportaža :: Comments Off on Plazhi Saranda Beach i mirëpret kosovarët për pushime + Foto
Tags:

Toskanapress.info: Reportazh nga bregdeti i Ulqinit
Nuk mjafton vetëm ta shohësh, por edhe ta përjetosh Përveq rërës së detit, për pushuesit e vet ofron  edhe ujin  dhe plazhin e liqenit të qytetit të Shasit. Në këtë qytet të vjetër, i cili për shkak të 365 kishave gërmadhë të kohës ilire nga vendësit cilësohej qytet kishtar, pushuesi takohet me traditën dhe menynë e vjetër shqiptare. Ky regjion është vend ku natyra nuk ka kursyer asgjë për të arritur të përkryerën dhe këto nuk të lënë të ikësh nga aty pa marrë me vete dashurinë e mallin për... Vazhdo

July 25, 2014  :: Turizmi / Turizam :: Comments Off on Toskanapress.info: Reportazh nga bregdeti i Ulqinit
Tags:

Page 80 of 214« First...102030...7879808182...90100110...Last »