Intervista / Intervju

Xh. Zeneli: Kur Naile Hoxha dikur këndonte, çdo gjë pushonte !
( Si e kujtoj unĂ« kĂ«ngĂ«taren e njohur nga ekrani televiziv i kohĂ«s?) ShumĂ« adhurues tĂ« kĂ«ngĂ«s popullore, posaçërisht ata tĂ« kĂ«ngĂ«s qytetare shkodrane, e pritĂ«n me pikĂ«llim lajmin e ndarjes nga jeta, tĂ« kĂ«ngĂ«tarĂ«s sĂ« njohur Naile Hoxha ( 1934-1916). Me kĂ«tĂ« rast  e ndiej tĂ« nevojshme tĂ« shkruaj pak fjalĂ« pĂ«r nivelin e lartĂ« tĂ« admirimit qĂ« ajo ka  pĂ«rjetuar nĂ« vendlindjen time ,si  artiste , gjatĂ« viteve “70-ta dhe “80-ta tĂ« shekullit tĂ« kaluar kur ishte edhe kulmi i karrierĂ«s sĂ« saj si... Vazhdo

August 30, 2016  :: Bota, Intervista / Intervju :: Comments Off on Xh. Zeneli: Kur Naile Hoxha dikur kĂ«ndonte, çdo gjĂ« pushonte !
Tags:

Kalaja e Ismetit nga Silver Korda
1. MirĂ« mrama moj Kala, ti kĂ«shtjellĂ« antike- ke qenĂ« djep kulturash dhe luftrave epike 2. MirĂ« mrama hijeve tĂ« xhindĂ«ve mistik- qĂ« rrezatojn frymĂ«n e ritualesh arkaik 3. MirĂ« mrama legjendat dhe mitologjitĂ« biblike- ju pĂ«rkujtoj sonte nga Helvetika kosmike
 4. NĂ« Kala jetuan begler, profete me saga- por nderin ia rujti-Ismet Karamanaga! 5. Me intelekt, elan edhe me shumĂ« bindje- lufton pĂ«r Ulqin, si fĂ«mia nĂ« lindje
 6. TĂ« nderoj me titull: Senator kulture- e meriton ta shkruj bile edhe nji sure… 7. Si ambasador... Vazhdo

August 26, 2016  :: Intervista / Intervju :: Comments Off on Kalaja e Ismetit nga Silver Korda
Tags:

Interviste me Arian Muratin, nenkryetar i komunes sĂ« Ulqinit – Video
Arian Murati: Reformat po japin rezultate  Vazhdo

August 2, 2016  :: Intervista / Intervju :: Comments Off on Interviste me Arian Muratin, nenkryetar i komunes sĂ« Ulqinit – Video
Tags:

IntervistĂ« me Ismet KaramanagĂ«n nga Qyteti i vjeter i Ulqinit – Video
IntervistĂ« me Ismet KaramanagĂ«n nga Qyteti i vjeter i Ulqinit – Video  Vazhdo

July 28, 2016  :: Intervista / Intervju :: Comments Off on IntervistĂ« me Ismet KaramanagĂ«n nga Qyteti i vjeter i Ulqinit – Video
Tags:

IntervistĂ« me piktorin Mehmet Aloja nĂ« emisionin “Portreti” – Video
Mund tĂ« ndiqni emisionin“Portreti” i cili emitohet çdo te hene ne oren 21.00 nĂ« Televizionin Teuta. Moderatorja e emisonit Hatixhe Nelaj na mundson tĂ« ndjekim emisionin “Portreti” qĂ« transmetohet nĂ« TV Teuta. Ndiqni emisionin ku protagonist i emisionit Ă«shtĂ« piktori nĂ« pension Mehmet Aloja. Ja pra biografia e piktorit Mehmet Aloja Mehmet Aloja Ă«shtĂ« piktor shqiptar nga Mali i Zi. Piktori Mehmet Aloja u lind mĂ« 1943 nĂ« Ulqin. ShkollĂ«n Normale dhe AkademinĂ« pedagogjike – dega e pikturĂ«s, e ka mbaruar nĂ« Nikshiq,... Vazhdo

July 21, 2016  :: Intervista / Intervju :: Comments Off on IntervistĂ« me piktorin Mehmet Aloja nĂ« emisionin “Portreti” – Video
Tags:

Intervistë me Jetmira Hoxhen, Skenografja e parë në Ulqin
E ftuar nga Albana Kurti nĂ« televizionin Teuta , Jetmira Hoxha eshtĂ« nĂ« qendĂ«r tĂ« vĂ«mendjes tĂ« kinomatografisĂ« Kosovare. Jetmira shpreh disa shembuj qĂ« nuk mund tĂ« pĂ«rgatitet skena nĂ«se skenografi nuk e ka lexuar pjesĂ«n. pastaj edhe kjo qĂ« thashĂ« nuk mjafton pasi kĂ«rkohet tĂ« depĂ«rtosh brenda pjesĂ«s, tĂ« frymĂ«zohesh dhe tĂ« futesh nĂ« botĂ«n e imagjinatĂ«s. MĂ« ka pĂ«lqyer puna dhe kam bĂ«rĂ« mĂ« tĂ« mirĂ«n qĂ« kam mundur. Para se tĂ« nisja punĂ«n e pĂ«rgatitjes sĂ« skenĂ«s, lexoja tekstin, njihesha me personazhet, vendin... Vazhdo

July 20, 2016  :: Intervista / Intervju :: Comments Off on IntervistĂ« me Jetmira Hoxhen, Skenografja e parĂ« nĂ« Ulqin
Tags:

Intervistë me Imzot Zef Gashi ish Kryeipeshkevi i Tivarit në emisionin Portreti
Çdo tĂ« hĂ«nĂ« nĂ« ora 21: nĂ« televizionin Teuta mund tĂ« ndiqni emisionin dokumentar “Portreti” me gazetaren Hatixhe Nelaj NĂ« kĂ«tĂ« emision flet ish Kryeipeshkvi i Tivarit im Zot Zef Gashi,i cili njĂ« theks tĂ« veçantĂ« i dha diskriminimit tĂ« shqiptarĂ«ve nĂ« kĂ«tĂ« komunĂ«.Duke folur pĂ«r kĂ«tĂ« dukuri Gashi shprehet se Ă«shtĂ« munduar qĂ« predikimet ti bĂ«jĂ« nĂ« gjuhĂ«n amtare,por shpesh nuk ka hasur nĂ« mirĂ«kuptim,pasi qĂ« shumica e shqiptarĂ«ve deklarohen si malazes apo kroat. Ndiqni videon nĂ« vazhdim. Biografia... Vazhdo

July 14, 2016  :: Intervista / Intervju, Lajmet / Vijesti :: Comments Off on IntervistĂ« me Imzot Zef Gashi ish Kryeipeshkevi i Tivarit nĂ« emisionin Portreti
Tags:

IntervistĂ« me Ilir Harasanin – TV Teuta – Video
Funksionari i LĂ«vizjes qytetare URA, Ilir Harasani, eshtĂ« aktualisht ndihmĂ«s drejtor nĂ« DrejtorinĂ« pĂ«r punĂ« inspektuese tĂ« Malit tĂ« Zi. Ilir Harasani Ă«shtĂ« jurist i diplomuar dhe sekretar i KĂ«shillit komunal tĂ« URA-sĂ« nĂ« Ulqin.  Vazhdo

July 13, 2016  :: Intervista / Intervju, Ngjarjet - Events :: Comments Off on IntervistĂ« me Ilir Harasanin – TV Teuta – Video
Tags:

IntervistĂ« me veteranin e arsimit Sutki Malohoxha nĂ« emisionin “Portreti”
Mund tĂ« ndiqni emisionin“Portreti” i cili emitohet çdo te hene ne oren 21.00 nĂ« Televizionin Teuta. Moderatorja e emisonit Hatixhe Nelaj na mundson tĂ« ndjekim emisionin “Portreti” qĂ« transmetohet nĂ« TV Teuta. Ndiqni emisionin ku protagonist i emisionit Ă«shtĂ« veterani i arsimit Sutki Malohoxha.  Vazhdo

June 27, 2016  :: Intervista / Intervju :: Comments Off on IntervistĂ« me veteranin e arsimit Sutki Malohoxha nĂ« emisionin “Portreti”
Tags:

IntervistĂ« me mĂ«suesin Rrok Selçanin nĂ« emisionin “Portreti”
Mund tĂ« ndiqni emisionin“Portreti” i cili emitohet çdo te hene ne oren 21.00 nĂ« Televizionin Teuta. Moderatorja e emisonit Hatixhe Nelaj na mundson tĂ« ndjekim emisionin “Portreti” qĂ« transmetohet nĂ« TV Teuta. Ndiqni emisionin me mĂ«suesin Rrok Selçanin nga Shtoji i Ulqinit, ku flet edhe pĂ«r tragjedin familjare qĂ« i ndodhi familjes. Ju ftojmĂ« tĂ« ndiqni bisedĂ«n me Rrok Selçanin nga Shtoji.  Vazhdo

June 15, 2016  :: Intervista / Intervju :: Comments Off on IntervistĂ« me mĂ«suesin Rrok Selçanin nĂ« emisionin “Portreti”
Tags:

Page 5 of 32« First...34567...102030...Last »