Reportazh / Reportaža

Gazetat e rajonit: Debatet e forta për Nimanbegun flet shqip ne parlamentin e Malit të Zi, acarohen deputetet proserb
Përdorimi i gjuhës shqipe është bërë shkak i përplasjeve të ashpra në Parlamentin e Malit të Zi. Gjithcka ka ndodhur pasi deputeti Genci Nimanbegu përfundoi fjalimin e tij në gjuhën shqipe dhe kërkoi që gjuha shqipe të përdoret në Parlamentin e Malit të Zi. I ashpër ishte reagimi i deputetit proserb Milan Nkezheviq, raporton agjencia Ina. Pasi deputeti shqiptar Genci Nimanbegu përfundoi fjalimin e tij në gjuhën shqipe, deputeti Knezeviq mori fjalen duke pyetur se a ka diçka të ngjashme ne parlamentin shqiptar. Duke... Vazhdo

July 23, 2016  :: Reportazh / Reportaža :: Comments Off on Gazetat e rajonit: Debatet e forta për Nimanbegun flet shqip ne parlamentin e Malit të Zi, acarohen deputetet proserb
Tags:

Kastriot Myftaraj: Erdogan është me origjinë shqiptare, nga Kraja e Malit të Zi
Erdogani, ashtu si Ataturku dikur, nuk ka parapëlqyer të flasë për origjinën e familjes së tij. Duke qenë se në Turqi nuk gjenden rrënjët e familjes së tij, pati spekulime se Erdogani është me origjinë gjeorgjiane, madje armene. Në vitin 2003, kur Erdogan u bë kryeministër, ai e gjeti të arsyeshme t’ i mohonte këto hipoteza, por pa dhënë shpjegime të detajuara për origjinën e familjes së tij, duke u mjaftuar të thotë në mënyrë të papërcaktuar se ai është turk. Por Turqia është një vend ku ka një... Vazhdo

July 21, 2016  :: Bota, Reportazh / Reportaža :: Comments Off on Kastriot Myftaraj: Erdogan është me origjinë shqiptare, nga Kraja e Malit të Zi
Tags:

Foto nga Autobusi i vjetër që qarkullonte nëpër Ulqin,Tivar, Vir, Cetinje 1931
Sot kjo fotografi ndezi mediat sociale  (ku e ka postuar fotografin Bojan Coric Facebook, është një autobus i modelit të vjetër para 85 viteve që po qarkullonte nëpër Ulqin -Tivar – Vir – Cetinje, një model i vjetër i autobusëve model T Ford car 1931.    Vazhdo

July 20, 2016  :: Lajmet / Vijesti, Reportazh / Reportaža :: Comments Off on Foto nga Autobusi i vjetër që qarkullonte nëpër Ulqin,Tivar, Vir, Cetinje 1931
Tags:

U mbajt „Festa e Kulturave“ në Salzburg  Sh.A. Tradita morri pjes
U mbajt „Festa e Kulturave“ për të gjitha kombet e kombësitë që jetojnë në Salzburg Shkruan: Miftar Zagragja U mbajt „Festa e  Kulturave“  në Sazburg të Austrisë ku  këte aktivitet   e organizon vetë shteti i Astrisë. Në këtë tubim kulturor ku marrin pjesë të gjitha kombet dhe kombësitë që jetojnë në Austri, mori pjesë edhe Shoqata Austriako-Shqiptare ,,ALEKSANDËR MOISIU” nga Salzburgu. Ky aktivitet është një shembull i mirë ku tregohet se si diaspora jonë shqiptare po organizohet dhe në të... Vazhdo

July 13, 2016  :: Reportazh / Reportaža :: Comments Off on U mbajt „Festa e Kulturave“ në Salzburg Sh.A. Tradita morri pjes
Tags:

Befasia per ditelindjen e Ledrit, Era Istrefi i vjen në Ulqin + Foto
Ledri Vula është pritur mirë nga fansat e tij, dhe vetë nga ulqinakët që e adhurojn aq tepër, sepse aji ashtë nip i Ulqinit dhe gjithmon do te mbese i Ulqinit.   Në një event me atmosferë të jashtëzakonshme në Ulqin, Ledri Vula festoi 30 vjetorin e datëlindjes në praninë e shumë miqve e familjarëve. Enkas për Ledrin, Prive.al mëson se kanë ardhur miq të fëmijërisë nga e gjithë bota, prej kryeqytetit e deri nga Anglia dhe Las Vegas që kanë vendosur të mos mungojnë në eventin e organizuar nga zonja Xheraldina... Vazhdo

July 11, 2016  :: Lajmet / Vijesti, Reportazh / Reportaža :: Comments Off on Befasia per ditelindjen e Ledrit, Era Istrefi i vjen në Ulqin + Foto
Tags:

Lloje të reja të peshkut në ujërat e Ulqinit
Skuadra profesionale e Institutit të biologjisë së detit nga Kotorri javën e kaluar ka kryer monitorimin e hyrjes së llojeve të reja të peshkut, gaforreve dhe organizmave tjerë detarë në regjionin e Ulqinit. Këto hulumtime, sipas ul-info, janë bazuar kryesisht në biseda me peshkatarë, të cilët të parët vijnë në kontakt, gjegjësisht kapin këto lloje të peshkut. Janë kryer dhjetëra biseda dhe janë organizuar disa takime në të cilët i është shpjeguar peshkatarëve çka mund të pritet. I janë ndarë publikimet... Vazhdo

July 10, 2016  :: Reportazh / Reportaža :: Comments Off on Lloje të reja të peshkut në ujërat e Ulqinit
Tags:

OJQ “Horizonti i Ri”  me Aktivitete sensibilizuese me të rinjtë e Ulqinit kundër drogës – Video
OJQ “Horizonti i Ri” ka realizuar një material të veçantë edukativ për të rinj – video klipin “TË RINJTË E ULQINIT KUNDËR DROGËS”. Këtë produksion të shkurtër e realizuan Edukatorët Bashkëmoshatarë, të cilët më parë kanë ndjekur trajnimin tremujorë në këtë temë dhe për këtë janë shpërblyer me certifikata për njohuritë e fituara. Ky aktivitet realizohet në kuadër të projektit “PARTNERITETI LOKAL KUNDËR ABUZIMIT ME DROGA DHE DELIKUENCËS SË TË MITURVE”, të cilin Horizonti i Ri e realizon... Vazhdo

July 1, 2016  :: Reportazh / Reportaža :: Comments Off on OJQ “Horizonti i Ri” me Aktivitete sensibilizuese me të rinjtë e Ulqinit kundër drogës – Video
Tags:

Iftari i bashkon të gjithë në Ulqin, pozitë e opozitë, myslimanë e krishterë + Video
Luigj Shkreli i PDS-së ka postuar një fotografi në facebook, ku shihet së bashku me Nazif Cungun, kryetari i Forcës dhe kryetari aktual i Ulqinit, kryeimami i Ulqinit mr. Ali ef. Bardhi si dhe kryetari i parlamentit të Ulqinit Loro Ndrekiqi. Në hotel Mediteran Ulqin me 25.06.2016. të shtunën në mbrëmje Mexhlisi i Bashkësisë islame në Ulqin shtroi iftar për rreth 650 agjerues. Mes xhematlinjve nga Ulqini e rrethina si dhe Ana e Malit të prirë nga imamët e tyre,  ishin edhe personalitete te shquara të jetës kulturore... Vazhdo

June 27, 2016  :: Lajmet / Vijesti, Reportazh / Reportaža :: Comments Off on Iftari i bashkon të gjithë në Ulqin, pozitë e opozitë, myslimanë e krishterë + Video
Tags:

CEDEM: Abazoviq shpallet politikani shqiptar më i dashur në Mal të Zi
Qendra për demokraci dhe të drejtat e njeriut (CEDEM) ka publikuar sot rezultatet e hulumtimit të fundit të opinionit publik, transmeton portali Ul.info. Përveç të tjerash, janë publikuar edhe rezultatet për popullaritetin e politikanëve në vend të cilët tregojnë që nënkryetari i URA-së dhe deputeti në Kuvendin e Malit të Zi Dritan Abazoviq është i treti në këtë kategori. Para tij janë kryetari dhe kryeministri i Malit të Zi, Filip Vujanoviq dhe Millo Gjukanoviq.  Vazhdo

June 24, 2016  :: Reportazh / Reportaža :: Comments Off on CEDEM: Abazoviq shpallet politikani shqiptar më i dashur në Mal të Zi
Tags:

U bë ndarja e diplomave “Lluça” në gjimnazin publik “Vëllazërim Bashkim”
Në gjimnazin publik “Vëllazërim Bashkim” u bë ndarja e diplomave  “Lluça”.  Këtë vit për suksesin shembullorë dhe të shkëlqyeshëm gjatë shkollimit të tyre në ciklin e shkollës fillore dhe të gjimanzit u shpërblyen plotë 41 nxënës, raporton portali TV Teuta. Ndarjen e diplomave e beri drejtori i shkollës Hysein Katana dhe zëvëndësdrejtoresha Majlinda Duraku. Me dilomen “Llucç njç”  e cila shkoj për nxënësit të cilët kanë pasur sukses shembullorë gjatë fillores dhe gjimnazit u  shpërblyen... Vazhdo

June 17, 2016  :: Lajmet / Vijesti, Reportazh / Reportaža :: Comments Off on U bë ndarja e diplomave “Lluça” në gjimnazin publik “Vëllazërim Bashkim”
Tags:

Page 10 of 58« First...89101112...203040...Last »