Reportazh / Reportaža

Mbi bejlerbejllëkun e Rumelisë, nga Antonio Bruno prej Ulqini
Një dorëshkrim për Shqipërinë në Vatikan Në Bibliotekën Apostolike të Vatikanit gjendet një dorëshkrim italisht (Barb.lat.5361) i Antonio Brunit nga Ulqini, me titull « Del Bellerbegato della Romania, d’Antonio Bruno da Dolcigno » (Mbi bejlerbejllëkun e Rumelisë, nga Antonio Bruno prej Ulqini) i shkruar andej nga gjysma e dytë e shek. XVI. Për fat të mirë – dhe të keq – ky dorëshkrim mjaft interesant për historinë e Shqipërisë është digjituar dhe hedhur në internet, në faqen elektronike të Bibliotekës... Vazhdo

June 12, 2017  :: Reportazh / Reportaža :: Comments Off on Mbi bejlerbejllëkun e Rumelisë, nga Antonio Bruno prej Ulqini
Tags:

Mujo Ulqinaku,  qëndrestari që flijoi jetën për lirinë e Shqipërisë
Gjekë Gjonaj Interesimi im për  këtë figurë të shquar kombëtare  ishte i kahershëm. Kjo dëshirë m’u rishfaq   gjatë një vizite që i bëra  Durrësit, respektivisht monumenteve kulturo-historike të këtij qyteti të lashtë shqiptar. Ishte  7 prilli i vitit 200o, kur u gjeta përballë,  ose para  bustit të Mujo Ulqinakut  të vendosur pranë Kullës së Kalasë së Durrësit dhe  Memorialit të  tij  me mbishkrimin: “ “ Lavdi Dëshmorëve të Atdheut që ranë më 7 prill 1939. Mujo Ulqinaku (Hero i Popullit),... Vazhdo

June 9, 2017  :: Lajmet / Vijesti, Reportazh / Reportaža :: Comments Off on Mujo Ulqinaku, qëndrestari që flijoi jetën për lirinë e Shqipërisë
Tags:

Gjonaj:Të mos biem në kurthën e devijimeve të shoqërisë së sotme
Gjekë Gjonaj Në kohën e sotme  jemi të rrethuar me  shumë  lajme negative. Për fat të keq më shpesh  dëgjojmë  për fenomenet dhe dukuritë abnormale e patologjike se sa ato normale, vepra e sjellje që në psikologjinë sociale quhen  devijuese.  Për të këqiat moderne, krizën e moralit, konfliktet në familje, rritjen e përqindjes së delikuencës të të rinjve, korrupsionin, prostitucionin,  abuzimet seksuale, krimin e organizuar, narkomaninë, alkoolizmin, duahnin , SIDA-n e etj, disa prej të cilave  deri para... Vazhdo

June 2, 2017  :: Reportazh / Reportaža :: Comments Off on Gjonaj:Të mos biem në kurthën e devijimeve të shoqërisë së sotme
Tags:

Cungu në emisionin Diplomaticus në televizionin News 24 – Video
Ju ftoj të ndiqni dhe shpërndani videon e intervistës që kam dhënë për emisionin Diplomaticus në televizionin News 24 të Shqipërisë. Në të kam folur për gjendjen e shqiptarëve të Malit të Zi, arritjet tona dhe sfidat e së ardhmes.  Vazhdo

May 26, 2017  :: Reportazh / Reportaža :: Comments Off on Cungu në emisionin Diplomaticus në televizionin News 24 – Video
Tags:

Cungu harron zyren e kryetarit, del në bjeshkë për ta kthyer formën (Foto)
Siç shkruan kryetari i Ulqinit z.Nazif Cungu në rrjetin social të Facebookut, ai po synon ta harrojë zyren ku vepron. Kështu, ai ka zgjedhur të dalë bjeshkëve të Rumisë për të kthyer formën.Siç shihet në këto fotografi, i pari i komunës shihet në malet e Rumisë me miq, shokë dhe adhuruesit e bjeshkëve. Fundjavës së kaluar kisha kënaqësinë të merrja pjesë në manifestimin tradicional “Dita e Rumisë”, të cilin për çdo vit e organizon Shoqata e Bjeshkatarëve “Rumia”. Ngjitja në majën e Rumisë përbën... Vazhdo

May 23, 2017  :: Lajmet / Vijesti, Reportazh / Reportaža :: Comments Off on Cungu harron zyren e kryetarit, del në bjeshkë për ta kthyer formën (Foto)
Tags:

Hajredin Kovaçi, disidenti me shpirt artisti
Nga Simon Shkreli Nga ish- i burgosur politik në Mal të Zi, në poet dhe mbledhës i etnosit të zonës së Anës së Malit në Ulqin. I lindur në fshatin Draginë të Anës së Malit pjesë administrative e Ulqinit në Mal të Zi, Hajredin Kovaçi ka provuar edhe persekucionin shovinist serbo-malazez, por nuk është ndalur asnjëherë së shkruari. Dashuria për vendin e tij ka bërë që të mos largohet asnjëherë nga fshati i lindjes. Ai sot ka hapur një muze me objekte të ndryshme të trashëgimisë kulturore të zonës... Vazhdo

May 17, 2017  :: Reportazh / Reportaža :: Comments Off on Hajredin Kovaçi, disidenti me shpirt artisti
Tags:

Haxhi Rexhep ef. Lika: Një jetë në shërbim të fesë – Video
Mbrëmë, të shtunën me 13.05. 2017 në Galerinë e arteve të Qendrës për kulturë në Ulqin, Bashkësia islame në Malin e Zi dhe Mexhlisi i Bashkësisë islame i Ulqinit organizuan një tubim të dedikur haxhi ef. Rexhep LIKËS, ish Kryeimamit të Ulqinit, më temë: “NË JETË NË SHËRBIM TË FESË” Ishte ky një tubim i qëlluar, pasi që jam i mendimit që personazhët siç është Mulla Rexhepi, jeta e tij, puna e pa lodhur, jo vetëm në hapjen dhe forcimin e fesë tonë të bukur, por edhe në forcimin e unitetit kombëtar,... Vazhdo

May 14, 2017  :: Lajmet / Vijesti, Reportazh / Reportaža :: Comments Off on Haxhi Rexhep ef. Lika: Një jetë në shërbim të fesë – Video
Tags:

Gjonaj: Vdis që të të nderoj
 Gjekë Gjonaj Në ceremoninë mortore të piktorit të mirënjohurë shpitar, maestro  Rudi Gogës në Ulqin, m’u kujtuan fjalët e një shkrimtari anglez që ka thënë:” Më mirë u thoni fjalët e mira njerëzve të mirë kur janë gjallë, sesa t’u ngrini një monument pas vdekjes…”  Vërtetë është shqetësuese  që figurave të shquara   në fushën e artit e të letrave sa janë gjallë nuk u bëjmë nderimet që meritojnë. Dhe vetëm  kur ndahen nga jeta, na bie ndërmend t’i themi disa fjalë të mira... Vazhdo

May 12, 2017  :: Reportazh / Reportaža :: Comments Off on Gjonaj: Vdis që të të nderoj
Tags:

Promovohen traditat e detarisë së Ulqinit + Foto
03.05.2017 Detaria e ULQINIT Mbrëmë në kuadër të manifestimit “Të gjithë për turizëm” gjithashtu u organizuar një aktivitet i jashtëzakonshëm i dedikuar detarisë të famshme Ulqinake. Ishte ky një manifeastim i organizuar nga Muzeu i Ulqinit në “Kullën e Ballshajve në Kala”. Panelistët Gazmend ÇITAKU, Ibro MILLA si edhe autori kryesor i kësaj mbrëmje Gazmend KOVAÇI, folën për detarinë e famshme Ulqinake. Edhe unë në fjalën përshëndetëse në emër të Kalasë, përmenda ndërmejet të tjerash edhe... Vazhdo

May 4, 2017  :: Kulturë / Kultura, Reportazh / Reportaža :: Comments Off on Promovohen traditat e detarisë së Ulqinit + Foto
Tags:

Ulqini qyteti unik që nuk ka Porton e vetë
Ulqini ka pozicion të favorshëm bregdetar duke e bërë vendin tonë, për shekuj me radhë një pikësynim të shteteve të huaja, të cilat nga qëllimi për të pasur një pozicion kyç në Ballkan, përdorën të gjitha mjetet për ta zotëruar Detin Adriatik, si dete që luajnë një rol të rëndësishëm tregtar për lidhjen e Lindjes me Perëndimin. Në këtë luftë për ekzistencë, për mbrojtjen e bregdetit, për të zhvilluar tregtinë, për të jetuar, lindi dhe u zhvillua detaria e popullit tonë, gjithnjë mes luftrave... Vazhdo

April 29, 2017  :: Reportazh / Reportaža :: Comments Off on Ulqini qyteti unik që nuk ka Porton e vetë
Tags:

Page 2 of 5812345...102030...Last »