Filip Vujanovi?

Siništaj: Podrška Vujanoviću zavisiće od odluke o referendumu
Albanci u Crnoj Gori neće na predsjedničkim izborima glasati za Filipa Vujanovića, ukoliko odluka o održavanju konsultativnog referendum za teritorijalnu promjenu gradske opštine Tuzi ne bude u skladu sa zakonom, poručio je predstavnik koalicije Forca Vaselj Siništaj. Na sjednici Skupštine Glavnog grada odlučeno je da će referendum za teritorijalnu promjenu gradske opštine Tuzi biti najkasnije održan do septembra ukoliko bude usvojena studija o opravdanosti osnivanja posebne opštine. Siništaj je kazao agencije MINA da ta... Vazhdo

March 17, 2013  :: Ngjarjet - Events :: Comments Off on Siništaj: Podrška Vujanoviću zavisiće od odluke o referendumu
Tags: ,

Zyrtarët e Malit të Zi urojnë 100-vjetorin e Shqipërisë
Ceremonia festive më pas zhvendoset në Tiranë ku kanë arritur edhe personalitete të larta shtetërore nga rajoni e bota, midis të cilëve edhe presidenti i Malit të Zi Filip Vujanoviq. Në përbërje të delegacionit të Malit të Zi, përveç presidentit Vujanoviq është edhe ministri për mbrojtjen e të drejtave të pakicave, Hamdi Hasani. Kryetari i Parlamentit italian Gianfranko Fini është ndër të parët personalitete të lartë të ftuar që ka mbërritur në Shqipëri me rastin e 100 vjetorit të Pavarësisë. Personalitete... Vazhdo

November 28, 2012  :: Ngjarjet - Events :: Comments Off on Zyrtarët e Malit të Zi urojnë 100-vjetorin e Shqipërisë
Tags: ,

Albanski hakeri napali Vujanovićev sajt
Kasno sinoć oborena zvanična internet stranica crnogorskog predsjednika Albanski hakeri napali su kasno sinoć zvanični sajt predsjednika Crne Gore Filipa Vujanovića i na naslovnicu postavili zastavu Albanije i poruku na albanskom jeziku u kojoj traže uspostavljanje opštine i zagarantovana puna prava, sa potpisom „Etnička Albanija”. – Duam te themelohet komuna sic eshte garantuar dhe te drejta te plota! RRNOFT SHQIPERIA ETNIKE – glasi poruka albanskih hakera na sajtu predsjednik.me. Uz poruku da traže poštovanje Malisora,... Vazhdo

December 30, 2011  :: news :: Comments Off on Albanski hakeri napali Vujanovićev sajt
Tags: , ,

Cungu/Dinosha: S’kemi pasur përfaqësues në themelimin e Listës për Shqipërinë Natyrale
Ulqin/Podgoricë, 13 nëntor –  Liderët e dy partive shqiptare në Malin e Zi kanë mohuar të kenë pasur ndonjë përfaqësues të vetin në themelimin e Listës për Shqipërinë Natyrale së Koço Danajt. Në një prononcim të shtunën, për KosovaLive kryetari i Forcës së Re Demokratike, partisë më të madhe të shqiptarëve në Ulqin, Nazif Cungu, ka deklaruar se askush nga përfaqësuesit tanë nuk ka qenë në Tiranë në aktin e themelimit të Listës për Shqipërinë Natyrale, që e përfaqëson Koço Danajn, të... Vazhdo
Vujanovic: Ne 2010, Mali i Zi do marre statusin kandidat për në BE
PODGORICE- Presidenti malazez, Filip Vujanovic dhe kryetari i Parlamentit, Ranko Krivokapic deklarojnë se ekzistojnë gjasë reale që Mali i Zi, deri në fund të vitit 2010 të marrë statusin e kandidatit për anëtar i barabartë në BE. Deklarata është bërë gjatë urimit për Vitin e Ri. Vujanovic deklaroi se për këtë arsye, periudha e ardhshme duhet t’i kushtohet arritjes së përparimit në rrugën e integrimit evropian dhe ruajtjes së sigurisë ekonomike dhe sociale. Shefi i shtetit malazez deklaroi se viti 2009... Vazhdo

January 8, 2010  :: Rajoni / Region :: Comments Off on Vujanovic: Ne 2010, Mali i Zi do marre statusin kandidat për në BE
Tags: ,

Dy kushte për marrëdhënie diplomatike me Kosovën
Presidenti malazez, Filip Vujanovic ka deklaruar se dekretin për emërimin e ambasadorit malazez në Prishtinë do ta nënshkruajë vetëm kur Kosova të njohë malazezët si minoritet. “Jam i bindur se kjo çështje duhet të zgjidhet para se të shkëmbehen ambasadorët, sepse kjo është korrekte ndaj komunitetit tonë në Kosovë, por kjo është edhe qëndrim i pritshëm korrekt i Kosovës ndaj Malit të Zi”, ka thënë Vujanovic në intervistën për gazetën “Pobjeda” të Podgoricës. Kreu i shtetit malazez... Vazhdo

January 1, 2010  :: Rajoni / Region :: Comments Off on Dy kushte për marrëdhënie diplomatike me Kosovën
Tags: , ,

Podgorica respekton GJND’në
Presidenti malazez, Filip Vujanovic, ka deklaruar se Mali i Zi do të respektojë vendimet e institucioneve ndërkombëtare, pra edhe ato që kanë të bëjnë me Kosovën. “Gjithsesi do të respektojmë edhe vendimet e Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë, por dhe atë që ka të bëjë me statusin e Kosovës. Nëse ai vendim në mënyrë eksplicite adreson mesazhin e qartë, do të kemi një qëndrim të përgjegjshëm ndaj tij”, tha Vujanovic, në një intervistë për gazetën “Vecernje Novosti” të Beogradit. Në... Vazhdo

December 18, 2009  :: Rajoni / Region :: Comments Off on Podgorica respekton GJND’në
Tags:

Presidenti Topi takon Presidentin e Malit të Zi, Filip Vujanoviç
Presidenti i Republikës, Prof. Dr. Bamir Topi nisi sot vizitën e tij zyrtare në Republikën e Malit të Zi me ftesë të Presidentit malazez, Filip Vujanoviç. Kryetari i Shtetit së bashku me Zonjën e Parë, Teuta Topi dhe delegacioni që e shoqëron u pritën me një ceremoni zyrtare të mirëseardhjes në Pallatin Presidencial në Cetinje. Në vijim Presidenti Topi dhe homologu i tij i Malit të Zi, Vujanoviç patën një takim kokë më kokë dhe në përfundim të tij, dy Presidentët kryesuan delegacionet respektive në një... Vazhdo

September 18, 2009  :: Politika :: Comments Off on Presidenti Topi takon Presidentin e Malit të Zi, Filip Vujanoviç
Tags: , , ,

Presidenti Topi në vizitë zyrtare në Republikën e Malit të Zi
Presidenti i Republikës, Prof. Dr. Bamir Topi u nis sot për një vizitë zyrtare dyditore në Republikën e Malit të Zi, me ftesë të Presidentit malazez, Filip Vujanoviç. Gjatë qëndrimit të tij në shtetin fqinj, Presidenti Topi do të zhvillojë takime me Presidentin e Malit të Zi, Filip Vujanoviç, Kryeministrin malazez, Milo Djukanoviç, si dhe me përfaqësues të tjerë të lartë parlamentarë, politikë dhe të pushtetit lokal. Temë qëndrore e bisedimeve do të jetë thellimi dhe forcimi i mëtejshëm i marrëdhënieve... Vazhdo

September 17, 2009  :: Rajoni / Region :: Comments Off on Presidenti Topi në vizitë zyrtare në Republikën e Malit të Zi
Tags: , , , ,

Video-Konferenca e përbashkët e shtypit e Presidentëve të Shqipërisë, Maqedonisë, Malit të Zi dhe Kosovës
Vlorë: 24 qershor 2009 Në ditën e dytë të takimit informal në qytetin e Vlorës të organizuar nga Presidenti i Republikës, Prof Dr. Bamir Topi, Kryetarët e Shteteve të katër vendeve fqinjë në rajonin ballkanik, të Shqipërisë, Maqedonisë, Malit të Zi dhe Kosovës zhvilluan bisedime në krye të delegacioneve respektive që i shoqëronin përgjatë kësaj veprimtarie. Në përfundim të tyre dhe të mbarë takimit, katër Presidentët dhanë një konferencë të përbashkët shtypi. Presidenti Topi: Përshëndetje! Përfaqësues... Vazhdo

June 24, 2009  :: Rajoni / Region :: Comments Off on Video-Konferenca e përbashkët e shtypit e Presidentëve të Shqipërisë, Maqedonisë, Malit të Zi dhe Kosovës
Tags: , , , , , , , , , , ,

Page 1 of 41234