Kabil Kurti

Për nder të 100 Vjetorit të Pavarësisë së Shqipërisë nga Flutur Mustafa
‘Rrefim i nje biri’ Nga Flutur Mostafa MirĂ«mbrĂ«ma nĂ«nĂ« … kerkoj ndjesĂ« qĂ« po tĂ« shqetĂ«soj kaq vonĂ« , por ti gjithmonĂ« mĂ« ke thĂ«nĂ« se kur tĂ« mĂ« shterojnĂ« fuqitĂ« te trokas ne derĂ«n tĂ«nde e ti do mĂ« degjosh . . . MĂ« di kush jam ? MĂ« njeh ? NĂ«nĂ« , jam Ulqini yt. Jam Ulqini 2000 vjecar , krenar qĂ« jam i biri i ShqipĂ«risĂ«. NĂ« Berlin me larguan nga gjiri yt , sa kisha mesuar te hidhja hapat e parĂ«. Shkela ne dĂ«rrasĂ« te kalbur , kisha pas lindĂ« nĂ« orĂ« te ligĂ«. NĂ«nĂ« , hapma deren, e di se po... Vazhdo

November 21, 2012  :: Intervista / Intervju :: Komente (25)
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kongresi i VI Mbarekombetare i Gruas Shqiptare në Ulqin me 21-22 Nëntor 2012
Gruaja Shqiptare per Zhvillim Ekonomik, Paqe dhe Prosperitet! Rrjeti Global i Gruas Shqiptare, nё vazhdimёsi tё nismёs madhore dhe kombёtare historike te ndermarre per fuqizimin e gruas Shqiptare, po mban Kongresin e Gjashte MbarekombĂ«tare tĂ« Gruas Shqiptare nё Ulqin me 21-22 NĂ«ntor 2012. Do ishte nder tĂ« kishim prezencĂ«n tuaj. Qellimet kryesore te Kongresit jane: Fuqizimi i Gruas Shqiptare dhe fuqizimi i bashkĂ«punimit mbarĂ«kombĂ«tare dhe nder-rajonal, ketu pĂ«rfshire dhe DiasporĂ«n Shqiptare, pĂ«r zhvillim ekonomik, integrim,... Vazhdo

November 20, 2012  :: Lajmet / Vijesti, Ngjarjet - Events :: Komente (4)
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Sonte  promovimi  librit “PishtarĂ«t e LirisĂ«” tĂ« autorit Gjylaver Avdiu
Ftoheni tĂ« merrni pjesĂ« nĂ« promovimin e librit “PishtarĂ«t e LirisĂ«” tĂ« autorit Gjylaver Avdiu.Promovimi do tĂ« mbahet me datĂ«n 18.11.2012 nĂ« Ostros tĂ« KrajĂ«s nĂ« ora 12:00 dhe nĂ« ora 18:00 nĂ« restorantin Diamant nĂ« KatĂ«rkollĂ«.Pas promovimit tĂ« librit mbrĂ«mja do tĂ« vazhdojĂ« mĂ« kĂ«ngĂ« e valle pĂ«r nder tĂ« 100-Vjetorit tĂ« PavarĂ«sisĂ« sĂ« ShqipĂ«risĂ«.Jeni tĂ« mirĂ«seardhur! Flower Avdiu Facebook Mekanizmat e asaj kohe tĂ« pakohĂ« Gjylaver Avdiun e denuan me 21 gusht 1983 me procedurĂ« tĂ« shpejtĂ« me dy... Vazhdo

November 18, 2012  :: KulturĂ« / Kultura :: Comments Off on Sonte promovimi librit “PishtarĂ«t e LirisĂ«” tĂ« autorit Gjylaver Avdiu
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Koncert Festiv në Katerkollë me rastin e 100 vjetorit
KĂ«shilli Nacional i ShqiptarĂ«ve nĂ« Malin e Zi, filloi parmbrĂ«mĂ« nĂ« KatĂ«rkollĂ« me maratonĂ«n e organizimeve tĂ« Manifestimeve me rastin e 28 NĂ«ntorit – FestĂ«s sĂ« Flamurit dhe 100 Vjetorit tĂ« PavarĂ«sisĂ«. Edhe pse ishin bĂ«rĂ« tĂ« gjitha pĂ«rgatitjet qĂ« manifestimi tĂ« mbahet pĂ«rjashta, kushtet atmosferike na detyruan tĂ« zhvendosemi nĂ« rest.,,Diamant”. NĂ« praninĂ« e njĂ« numri tĂ« madh tĂ« pjesĂ«marrĂ«sve, filloi programi i pasur artistik, ku pĂ«rveç fjalĂ«s sĂ« rastit tĂ« kryetarit tĂ« KĂ«shillit Nacional... Vazhdo

November 18, 2012  :: Lajmet / Vijesti, Rajoni / Region :: Comments Off on Koncert Festiv nĂ« KaterkollĂ« me rastin e 100 vjetorit
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Manifestacija „Dan Nara” okupila oko 30 proizvođača iz Crne Gore i Albanije
Jednodnevna privredno-turistička manifestacija „Dan nara“, čiji su organizatori Biznis klub „Anamalit“, OpĆĄtina Ulcinj i „Agrovita eko“ iz Podgorice okupila je juče u Vladimiru oko 30 proizvođača nara iz Crne Gore i Albanije. Veliki broj građana imao je priliku da na oko tridesetak ĆĄtandova kupi nar, ali i ostale poljoprivredne proizvode s ovog područja: smokve, limun, mandarine, masline, kesten, japanske jabuke… Manifestaciju su svečano otvorili predsjednik opĆĄtine Ulcinj Nazif Cungu, predsjednik BKA Kabil... Vazhdo

November 16, 2012  :: Ngjarjet - Events :: Comments Off on Manifestacija „Dan Nara” okupila oko 30 proizvođača iz Crne Gore i Albanije
Tags: , , , , , , , ,

Potencialet prodhuese nga Ana Malit dhe Kosova promovohen në Katërkollë të Ulqinit
Foto: Ana E Malit Tradita Facebook Manifestimi  ”Dita e shegĂ«s” i organizuar ditĂ«n e enjte nĂ« KatĂ«rkollĂ« tejkaloi tĂ« gjitha parashikimet edhe tĂ« vet organizatoreve. Nuk mbahet mend njĂ« manifestim i kĂ«tij lloji tĂ« jetĂ« mbajtur nĂ« kĂ«to anĂ« dhe interesim tĂ« tillĂ« nga prodhuesit vendor pĂ«r ekspozimin e prodhimeve tĂ« veta. NĂ« manifestimin Dita e ShegĂ«s” nĂ« KatĂ«rkollĂ« tĂ« Ulqinit, u ekspozuan edhe potencialet e KosovĂ«s nga Aleanca Kosovare e Bizneseve. Nazif Cungu, kryetar i KomunĂ«s sĂ« Ulqinit, tha... Vazhdo

November 16, 2012  :: Ekonomia / Ekonomija, Lajmet / Vijesti :: Komente (2)
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Humb jetĂ«n nĂ« aksident rrugor 21-vjeçari Aldin Kurti – Video
NjĂ« 21-vjeçar nga Ulqini i Malit tĂ« Zi ka humbur jetĂ«n nĂ« orĂ«t e para tĂ« mĂ«ngjesit tĂ« ditĂ«s sĂ« sotme si shkak i njĂ« aksidenti nĂ« aksin rrugor LezhĂ«-ShkodĂ«r, nĂ« vendin e quajtur PlezhĂ«. Makina tip Wolksvagen Golf 5 me targa tĂ« Ulqinit, e cila drejtohej nga 21-vjeçari Altin Kurti ka dalĂ« nga rruga, duke u pĂ«rplasur me trafik ndarĂ«sen. Dyshohet se shkak i aksidentit ka qenĂ« pĂ«rgjumja e tĂ« riut, i cili udhĂ«tonte nga Tirana drejt Ulqinit. MĂ«sohet se 21-vjeçari i aksidentuar Ă«shtĂ« i afĂ«rm i kreut tĂ« LĂ«vizjes... Vazhdo
Dilemat e regjistrimit të popullsisë në Mal të Zi
Diskursi sociopolitik Nga data 1-15 prill tĂ« kĂ«tij viti nĂ« Mal tĂ« Zi do tĂ« mbahet regjistrimi i banorĂ«ve, i shtĂ«pive dhe banesave ku qytetarĂ«t do tĂ« deklarohen edhe mbi pĂ«rkatĂ«sinĂ« e tyre kombĂ«tare, pĂ«rkatĂ«sisht etnike, ka konfirmuar Enti i StatistikĂ«s – Monstat, i cili e pĂ«rgatit edhe e organizon kĂ«tĂ« proces shoqĂ«ror. QytetarĂ«t do tĂ« deklarohen mbi tĂ« dhĂ«nat personale, nĂ«nshtetĂ«sinĂ«, fenĂ« si dhe pĂ«r gjuhen amĂ«tare, Ă«shtĂ« definuar me ligjin e regjistrimit i cili Ă«shtĂ« i pari nĂ« shtetin e pavarur tĂ«... Vazhdo
Cafo Boga: Rrugëdalja nga kjo dramë e stërzgjatur politike në Shqipëri
Dhuna e 21 janarit duhet tĂ« shĂ«rbejĂ« pĂ«r tĂ« zgjuar nga gjumi politikĂ«n dhe shoqĂ«rinĂ« shqiptare – kĂ«shilla se çfarĂ« duhet bĂ«rĂ« e si duhet vepruar Nga Cafo Boga NEW YORK, 24 janar, 2011 – “Lonely Planet” (Planeti i vetmuar), njĂ« udhĂ«zues turistik me famĂ«, kohĂ«t e fundit e numĂ«ronte ShqipĂ«rinĂ« si njĂ« nga dhjetĂ« vendet e para nĂ« botĂ« qĂ« ia vlente tĂ« vizitoje nĂ« vitin 2011. Edicioni i fundit i “Best in Travel” thoshte, jo shumĂ« kohĂ« mĂ« parĂ«, se ndĂ«rsa Ballkani konsiderohej njĂ« destinacion udhĂ«timi... Vazhdo

February 1, 2011  :: Intervista / Intervju :: Comments Off on Cafo Boga: RrugĂ«dalja nga kjo dramĂ« e stĂ«rzgjatur politike nĂ« ShqipĂ«ri
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Filmi dokumentar Ana e Malit thesar që nuk shuhet të autorit Nexhmedin Avdiu
“Ah, si nuk zgjati me shumĂ«â€ – me kĂ«to fjalĂ« gazetari dhe shkrimtari Haxhi Shabani e pĂ«rshkroi filmin dokumentar “Ana e Malit thesar qĂ« nuk shuhet“ tĂ« autorit Nexhmedin Avdiu. Me kĂ«to fjalĂ« mund tĂ« pĂ«rshkruhet edhe e gjithĂ« mbrĂ«mja e promovimit tĂ« kĂ«tij dokumentari qĂ« u shfaq kĂ«tĂ« tĂ« shtunĂ« nĂ« Qendren pĂ«r kulture nĂ« Ulqin. PĂ«r tĂ« ditur se ku do shkojmĂ« – duhet tĂ« dimĂ« se ku kemi qenĂ«. Me pak fjalĂ« ky Ă«shtĂ« edhe mesazhi qĂ« autori i kĂ«tij dokumentari dĂ«shiron tĂ« transmetoj tĂ« shikuesi i sotĂ«m... Vazhdo

Page 4 of 512345