Kryeministri i Malit të Zi

Basri Çapriqi i ftuar në ditët e kulturave të pakicave në Malin e Zi
Në kryeqytetin malazias, Podgoricë nisi të markuren, në mbrëmje, manifestimi, tashmë, tradicional, “Ditët e kulturave të pakicave 2011”,i cili përfundon në në fund të këtij muaji. Këtë veprimtari e organizon Qendra për Ruajtjen dhe Zhvillimin e kulturave të Pakicave në Mal të Zi. Mbrëme  në teatrin popullor malazezë kryeministri i Malit të Zi ,Igor Llukshiq  hapi ditët e kulturës të pakicave 2011. Drejtori i kësaj qendre, Mirsad Muliq deklaroi për se edicioni i sivjetëm ka shumë risi në aspektin e afirmimit... Vazhdo
Moment historik për proceset integruese të Malit të Zi – Video
Komisioni Evropian dha rekomandimin që Mali i Zi të jetë kandidat për anëtarësim në Bashkimin Evropian “KE konsideron se bisedimet mbi anëtarësim në BE duhet të fillojnë atë moment kur vendi të arrijë nivelin e domosdoshëm të respektimit të kritereve për anëtarësim, posaçërisht kritereve politike të Kopenhagës, me të cilët kërkohet stabiliteti i institucioneve dhe garantimi i sundimit të ligjit”, ka thënë komesari për zgjerim i BE-së, Shtefan File, gjatë prezantimit të Mendimit të Komisionit Evropian. Komisioni... Vazhdo

November 19, 2010  :: Intervista / Intervju :: Comments Off on Moment historik për proceset integruese të Malit të Zi – Video
Tags: , , , , , ,

Gjukanoviq: Vendimi për marrëdhëniet me Kosovën nuk është i ri
Kryeministri i Malit të Zi, Milo Djukanovic, ka deklaruar se vendimi për vendosjen e marrëdhënieve diplomatike të Malit të Zi dhe Kosovës është sjellë në pajtim me interesat kombëtare të Malit të Zi dhe të gjithë rajonit. “Ky nuk është vendim i ri, por prej vitit 2008 kur ministria e Jashtme mori udhëzime që të vendosë marrëdhënie diplomatike me Kosovën. Prandaj, na ka habitur reagimi i ashpër i një pjese të opinionit në Serbi”, ka thënë Djukanovic për mediat e Beogradit. Ai ka theksuar se Mali... Vazhdo

February 10, 2010  :: Rajoni / Region :: Comments Off on Gjukanoviq: Vendimi për marrëdhëniet me Kosovën nuk është i ri
Tags: ,

Marrëdhënie diplomatike me Kosoven para vendimit të GJND-së
Kryeministri i Malit të Zi, Milo Gjukanoviq, ka deklaruar të premten se vendi i tij nuk duhet të presë vendimin e Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë për Kosovën, për të vendosur marrëdhënie diplomatike me Prishtinën. Në një konferencë për gazetarë, siç transmeton Politika, Gjukanoviq ka bërë të ditur se Mali i Zi ende nuk ka caktuar datën konkrete për vendosjen e marrëdhënieve diplomatike me Kosovën, por ka thënë se nuk duhet hezituar në këtë drejtim. Kryeministri malazez është shprehur se nuk duhet... Vazhdo

December 29, 2009  :: Rajoni / Region :: Comments Off on Marrëdhënie diplomatike me Kosoven para vendimit të GJND-së
Tags: , ,

Gjukanoviq; vendosja e marrëdhënieve diplomatike me Kosovën,Procedurë që ka një dinamikë
Podgoricë – Kryeministri i Malit të Zi, Millo Gjukanoviq, ka thënë se vendosja e marrëdhënieve diplomatike me Republikën e Kosovës në nivel ambasadorësh është “një procedurë që ka dinamikë”, duke shtuar se Mali i Zi ka pasur prioritete të tjera ndërkombëtare dhe se edhe kjo çështje do të vijë së shpejti në rend dite”. Ai ka hedhur poshtë zërat se gjatë qëndrimit të tij në Nju Jork, në kuadër të zhvillimit të Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara ku ai ka marrë pjesë, ka pasur... Vazhdo

October 12, 2009  :: Politika :: Comments Off on Gjukanoviq; vendosja e marrëdhënieve diplomatike me Kosovën,Procedurë që ka një dinamikë
Tags: , ,

Rikthehet lundrimi në Bunë?
Kryeministrat e Malit të Zi dhe republikës së Shqipërisë, Millo Gjukanoviq dhe Sali Berisha merren vesh për projekte të tjera të përbashkëta. Pas pikës së përbashkët doganore Sukubinë-Muriqan, një projekt tjetër i përbashkët pritet të fillojë së shpejti ndërmjet Malit të Zi dhe Republikës së Shqipërisë. Kryeministri i Malit të Zi, Millo Gjukanoviq, dhe ai i Shqipërisë, Sali Berisha, kanë rënë dakort që të dy qeveritë, të fillojnë një projekt të përbashkët, shumë të rëndësishëm infrastrukturor,... Vazhdo

October 5, 2009  :: Politika :: Comments Off on Rikthehet lundrimi në Bunë?
Tags: , , , ,

Gjukanoviq: Çeshtjes se Kosoves t’i vihet pika
Kryeministri i Malit te Zi, Milo Gjukanoviq ka deklaruar se ka ardhur koha qe ceshtja e Kosoves te mbyllet perfundimisht. “Eshte e rendesishme qe mbi ceshtjen e Kosoves te vihet pika. Politikisht pika eshte vene, por ceshtja po kalon ne nje proces juridik ne Gjykaten Nderkombetare te Drejtesise”, ka pohuar Gjukanoviq. Gjithesesi, sipas tij, edhe shqyrtimi i ceshtjes ne GJND do te krijoje vetem disa iluzione per faktore te caktuar. “Por venia e pikes ne kete proces do t’i ndihmonte te gjithe te kuptojne se disa faqe te historise... Vazhdo

September 3, 2009  :: Rajoni / Region :: Comments Off on Gjukanoviq: Çeshtjes se Kosoves t’i vihet pika
Tags: , ,

Video – Sot në Ulqin qëndroi për vizitë Millo Gjukanoviq
Në Ulqin qëndroi për vizitë Kryeministri i Malit të Zi, Millo Gjukanoviq.Ai u takua me Kryetarin e Ulqinit z. Gëzim Hajdinaga.Në nj takim të hapur dhe miqësorë u prekën një sërë çështjesh të rëndësishme, veçmas ata që kanë të bëjnë me investimet që janë duke u realizuar dhe ata madhore që priten të realizohen në një të ardhme të shpejtë. Kryeministri Gjukanoviq theksoi angazhimin e Qeverisë në realizimin e këtyre projekteve dhe nënvizoi që Komuna e Ulqinit përherë mund të llogarisë në përkrahjen... Vazhdo
Gjukanoviq: Nuk kemi presion për ta njohur Kosovën
Kryeministri i Malit të Zi, Millo Gjukanoviq ka deklaruar sot se, askush nga bashkësia ndërkombëtare nuk po i bën presion Malit të Zi për ta njohur pavarësinë e Kosovës. “Mali i Zi është partner serioz i bashkësisë ndërkombëtare dhe bashkëpunimi ynë bazohet në parimet e respektit të ndërsjellë, dhe, jo në presione e kushtëzime”, ka thënë Gjukanoviq për mediat malaziase. Gjukanoviq ka thënë se, sa i përket kësaj çështjeje – Podgorica është orientuar që t’i ndjekë interesat e saj nacionale,... Vazhdo

May 27, 2008  :: Politika, Shtypi / Mediji :: Comments Off on Gjukanoviq: Nuk kemi presion për ta njohur Kosovën
Tags: , , ,

Kryeministri Berisha dhe Gjukanoviq: Ndërtimi i pikës kufitare Muriqan – Sukobinë, dëshmi e vullnetit të dy qeverive për bashkëpunim në mirëbesim të plotë
Kryeministri Berisha mori pjesë sot në ceremoninë e inaugurimit të fillimit të punimeve për ndërtimin e pikës së përbashkët të kalimit kufirit ndërmjet Shqipërisë dhe Malit të Zi, Muriqan – Sukobinë, në Murriqan. Të pranishëm në këtë ceremoni ishin Kryeministri i Malit të Zi, zoti Milo Gjykanoviç, Shefi i Delegacionit të Komisionit Europian në Tiranë, zoti Helmut Lohan, Shefi i delegacionit të KE-së në Mal të Zi, zoti Leopold Maurer, ministra të qeverive të të dy vendeve, përfaqësues të trupit... Vazhdo

April 21, 2008  :: Ekonomia / Ekonomija, Lajmet / Vijesti, Politika, Rajoni / Region :: Comments Off on Kryeministri Berisha dhe Gjukanoviq: Ndërtimi i pikës kufitare Muriqan – Sukobinë, dëshmi e vullnetit të dy qeverive për bashkëpunim në mirëbesim të plotë
Tags: , , , , , , ,