Malit të Zi

Vujanovic nuk nënshkruan dekretin për ambasadorin në Kosovë – Video
Presidenti malazez Filip Vujanovic ka përsëritur qëndrimin se nuk do të nënshkruajë dekretin për emërimin e ambasadorit të Malit të Zi në Prishtinë derisa të mos njihet minoriteti malazez në Kosovë. Në një intervistë për TV e Malit të Zi, Vujanovic ka vlerësuar se është e “pashembullt” që në Kosovë malazezët nuk janë janë njohur me kushtetutë si minoritet dhe se kjo është “nënçmuese” për ta dhe për Malin e Zi. Ndërkaq reagimin e Beogradit ndaj vendosjes së marrëdhënieve diplomatike... Vazhdo

February 6, 2010  :: Rajoni / Region :: Comments Off on Vujanovic nuk nënshkruan dekretin për ambasadorin në Kosovë – Video
Tags: , ,

Ide për binjakëzim të Ulqinit edhe me qytetet franceze
Ulqin – Kryetari i Komunës së Ulqinit, Gëzim Hajdinaga, dhe ambasadori i Francës në Podgoricë, Bernard Garancher, kanë hedhur idenë e binjakëzimit të Ulqinit me ndonjë qytet identik francez në një të ardhme të afërt. Në kumtesën për opinion të zyrës së Kryetarit të Komunës së Ulqinit thuhet se në një bisedë të hapur dhe miqësore u prekën një sërë temash që kanë të bëjnë me pozitën e pakicave, vendin e tyre në një shtet multinacional, pakicën shqiptare si pakicë specifike dhe marrëdhëniet... Vazhdo
Video-Konferenca e përbashkët e shtypit e Presidentëve të Shqipërisë, Maqedonisë, Malit të Zi dhe Kosovës
Vlorë: 24 qershor 2009 Në ditën e dytë të takimit informal në qytetin e Vlorës të organizuar nga Presidenti i Republikës, Prof Dr. Bamir Topi, Kryetarët e Shteteve të katër vendeve fqinjë në rajonin ballkanik, të Shqipërisë, Maqedonisë, Malit të Zi dhe Kosovës zhvilluan bisedime në krye të delegacioneve respektive që i shoqëronin përgjatë kësaj veprimtarie. Në përfundim të tyre dhe të mbarë takimit, katër Presidentët dhanë një konferencë të përbashkët shtypi. Presidenti Topi: Përshëndetje! Përfaqësues... Vazhdo

June 24, 2009  :: Rajoni / Region :: Comments Off on Video-Konferenca e përbashkët e shtypit e Presidentëve të Shqipërisë, Maqedonisë, Malit të Zi dhe Kosovës
Tags: , , , , , , , , , , ,

Klubi i karatesë “Ulqini”vërteton primatin e tij
Mbaroi sezoni i parë garave në karate – 15 kampionë të malit të zi nga ”ulqini” Më 20 qershor 2009 në Podgoricë u mbajt Kampionati i karatesë së Malit të Zi për fatosa, pionierë të rinj, të vjetër dhe shpresa, ku morën pjesë 21 klube me 243 garues. Në këtë kampionat garuesit e Klubit të Karatesë “Ulqini” u kurorëzuan me plot 40 medalje: 15 të arta, 8 të argjendta dhe 17 të bronzta. Nga Klubi i Karatesë “Ulqini” u shpallën 12 kampionë të Malit të Zi në disciplinat individuale, ndërsa 3... Vazhdo
Roderik Mur: Dërgoni dikë në Prishtinë
Ambasadori amerikan Roderik Mur i dërgoi mesazh të tërthortë qeverisë malazeze Podgoricë – Marrëdhëniet midis Malit të Zi dhe Serbisë nuk do të duhej të çrregulloheshin nga shkëmbimi eventual i ambasadorëve ndërmjet Podgoricës dhe Prishtinës, vlerësoi ambasadori amerikan në Mal të Zi roderik Mur. “Mendoj se është krejtësisht e natyrshme që dy vende fqinje, që njihen nga njëra tjetra, siç janë Mali i Zi dhe Kosova, të shkëmbejnë ambasadorë”, tha Mur, gjë që provokoi reagimin e Partisë Popullore... Vazhdo
Kosovaret pa pasaporta ne Mal te Zi,gjat sezonit turistik
Ahmeti: Shqiptarët të sigurt në Mal të Zi Në Kosovë qysh dje (04.06.09) janë duke qëndruar një delegacion i zyrtarëve të lartë të Policisë së Malit të Zi. Në kuadër të këtij delegacioni marrin pjesë  Milan Tomic – Departamenti i hetimeve kriminale ,  Rajko Malovic  shef i sektorit kundër krimit të organizuar dhe  Alexandar Labovic  inspektor i lartë për luftimin e kriminalitetit të përgjithshëm. Vizita e tyre sot filloi me takimin në zyrën e drejtorit të përgjithshëm të PK-së ku u diskutua për... Vazhdo

June 6, 2009  :: Turizmi / Turizam :: Comments Off on Kosovaret pa pasaporta ne Mal te Zi,gjat sezonit turistik
Tags: , , , , , ,

Partite shqiptare në Mal të Zi kritikojnë Vujanoviqin
Unioni Demokratik Shqiptar dhe Alternativa Shqiptare ne Mal te Zi kane kritikuar presidentin malazez, Filip Vujanovic pasi nuk ftoi ne Samitin e krereve te Shteteve te Evropes Juglindore, kreun kosovar, Fatmir Sejdiu.Samiti po zhvillohet ne Cetinje dhe ne te marrin pjese kreret e Shqiperise, Sllovenise,  Serbise, Kroacise, Maqedonise, Malit te Zi, Bullgarise dhe kreut te radhes ne BeH. Shkak per mungesen e fteses eshte bere fakti qe mes Podgorices dhe Prishtines nuk jane vendosur ende marredheniet diplomatike. Top Channel  Vazhdo
Gjylije Pelinku “rrëmben” Lirën e Artë në kanto
26-28 prill në kotorr u mbajt festivali i 36-të muzikor i malit të zi për të rinj Lira e Artë e fituar nga Gjylije Pelinku ka qenë e vetmja që kanë fituar nxënësit e Shkollës së Ulët e Muzikës nga Ulqini në Festivalin e 36-të Muzikor të Malit të Zi për të Rinj. Për drejtorin e Shkollës së Ulët të Muzikës në Ulqin, prof. Jusuf Lika, Gjylija është “një talente që premton”. Ai thotë se e gëzon fakti që Lirën e Artë e kanë fituar në një seksion të ri që e kanë hapur pranë Shkollës së Muzikës. Sopranoja... Vazhdo
Perkaj: Dita kur Koha Javore nuk doli në shitje
Një ëndërr e keqe Koha Javore si suvenir Ndodhi një gjë pa precedencë. Për të parën herë për shtatë vjet, më 16 prill 2009, Koha Javore nuk doli nga shtypi. Dy ditë më vonë, të shtunën, pasi që e shikova edicionin e emisionit të TV MZ në gjuhën shqipe “Mozaiku” dhe intervistën dramatike të gazetarit me kryeredaktorin e KJ, Salaj, isha e gatshme që kopertinën e numrin e fundit të kësaj gazete ta vë në kornizë, dhe ta vari në mur, si suvenir. Kriza dhe Koha Javore si nënfletë Ku ishte fjala? Ishte planifikuar... Vazhdo

April 27, 2009  :: Reportazh / Reportaža :: Comments Off on Perkaj: Dita kur Koha Javore nuk doli në shitje
Tags: , , , , , , , , ,

Amir Hollaj u shkarkua nga posti i kryetarit të PPD-së
Këshilli drejtues i PPD-së shkarkoi kryetarin, Amir Hollaj Kryetari i Partisë së Prosperitetit Demokratik, Amir Hollaj nuk gëzon më të drejtën e përfaqësimit të partisë, ka vendosur Këshhilli drejtues  i kësaj parti.  “Dy të treat e Këshillit drejtues vendosën  të hënën në mbrëmje  që mbi bazën e Statutit të PPD – së, neni 30 i Statutit kryetarit Hollaj t’i merret e drejta e përfaqësimit të partisë, e drejta që të zhvillojë biseda me parti të tjera shqiptare si dhe e drejta që në emër... Vazhdo

Page 1 of 212