shqiperija

A do të rrezikohet Ada?
Synimi i Shqipërisë, që afër kufirit me malin e Zi të ndërtojë një central bërthamor, sipas disa vlerësimeve të ekologëve do të rrezikonte edhe zonën e Adës së Bunës, që shtrihet në fund të Plazhit të Madh të Ulqinit. Pas informacioneve të kohëpaskohshme për synimin e Shqipërisë që në Liqenin e Shkodrës, dhe shumë afër kufirit me Malin e Zi të ndërtojë një central bërthamor, opinionin malazez tani po e mundon edhe lajmi tjetër, se Shqipëria planifikon të ndërtojë një hidrocentral në lumin Drin,... Vazhdo
Edona Llalloshi: Një këngë për çdo gjeneratë
Derisa shijon suksesin e këngës së saj të fundit të cilën këngëtarja Edona Llalloshi, e kishte realizuar pak kohë më parë, e të cilën ajo e kishte plasuar në shenjë revolte kundër dhunës ndaj gruas, punët rreth klipit të ri kishin zgjuar forcat e këngëtares duke bërë që vetëm pak javë më vonë, ajo të realizojë edhe këngën e radhës. Është kjo kënga e titulluar “Gjenerata” e cila tashmë ka zënë vend në televizionet tona, me realizimin e së cilës këngë, Edona është ndarë mjaft e kënaqur.... Vazhdo
Intervistë me kryetarin e komunës së Ulqinit Gezim Hajdinagen
Të ulen çmimet, të pasurohet oferta e  Ulqinit Zhvillimi i Panairit në gjithë rajonin e Evropes prendimore ishte nje sukses i plote i promovimit te resurseve turistike te Ulqinit nga kryetari iGezim Hajdinaga.. Ky sukses u arrit permes shperndarjes se rreth 6000 materialeve te ndryshem promovues (broshura, fletepalosje, kartolina, postera, DVD filmike me oferten turistike te Ulqini dhe te Malit te Zi). Nje interesim i vecante per Komune te Ulqinit u vu re edhe nga mediat e ndryshme prendimore, te cilat e vizituan shpesh keto Ekspozitura... Vazhdo
ULQINI FASHION FESTIVAL 2009
ULQINI FASHION FESTIVAL 2009 ULQIN FASHION FESTIVAL  Vazhdo

June 3, 2009  :: Ngjarjet - Events :: Comments Off on ULQINI FASHION FESTIVAL 2009
Tags: , , , , , , , , , , , , , , ,

ULCINJ FASHION FESTIVAL
ULCINJ FASHION FESTIVAL ULQIN FASHION FESTIVAL  Vazhdo
Mbahet forum biznesi mes Shqipërisë dhe Malit të Zi
Tiranë, 30 maj- Dje në Tiranë u mbajt, forumi i parë i biznesit mes Shqipërisë dhe Malit të Zi, i organizuar nga dhomat e tregëtisë së dy vendeve. Gjok Uldedaj, kryetar i Dhomës së Tregtisë dhe homologu malazez Mijushkoviç kanë bërë thirrje për rritje të bashkëpunimit ekonomik dhe shkëmbimeve tregtare mes dy vendeve. Mali i Zi, Shqipëria dhe Kosova, janë të vetmet vende të rajonit që kanë një bilanc tregtar pozitiv. Sipas ekspertëve, pavarësisht rritjes së fortë të shënuar vitet e fundit pas nënshkrimit... Vazhdo

May 31, 2009  :: Rajoni / Region :: Comments Off on Mbahet forum biznesi mes Shqipërisë dhe Malit të Zi
Tags: , , ,

Publikohet Indeksi i Demokracisë 2008 i Njësisë Studimore të revistës prestigjioze “The Economist”
Në një moment kur debatet rreth cilësisë së demokracisë shqiptare dhe të shtetit e institucioneve që ajo ka prodhuar në njëzet vjet vazhdojnë me të njëjtin ritëm si pesë apo dhjete vjet më parë, një raport i dalë pak javë më parë duket se na sqaron për shumë pikëpyetje që kemi në kokë në lidhje me qeverisjen në Shqipëri. Indeksi i Demokracisë për vitin 2008 i Njësisë Studimore i revistës prestigjioze britanike “The Economist” (The Economist Intelligence Unit) ofron një vizion global për funksionimin... Vazhdo

January 20, 2009  :: Ekonomia / Ekonomija :: Comments Off on Publikohet Indeksi i Demokracisë 2008 i Njësisë Studimore të revistës prestigjioze “The Economist”
Tags: , , , , , , ,

R.Ushaku: Migjeni miti i një poeti
Rruga përpjetëse e jetës, kah Migjeni ngjitet, na përkujton mitin e Sifizit, i cili më kot shtyn gurin e madh për ta qitur në shpat, ndërsa Migjeni shtyn ditën me ditë dhe me përpjekje mbinjerëzore, duke mohuar në një mënyrë vdekjen dhe dështimin ndaj fatit, don të bindë veten dhe të tjerët se njeriu nuk duhet humbë shpresën. Kështu në gjirin e dilemave, dëshprimit, peshës së fatit, megjithatë, gjen fuqinë për jetë, vetëm prej besimit në ngadhnjim, në fuqinë njerëzore, në ideal bujar. Lashtësia na... Vazhdo

January 11, 2009  :: Kulturë / Kultura :: Comments Off on R.Ushaku: Migjeni miti i një poeti
Tags: , , , , , , ,

Lëvizja e lirë në rajon,bien kufinjte Shqiperi-Kosove
Shqipëria dhe Kosova – shembull i bashkëpunimit dhe lëvizjes së lirë në rajon Me ftesë të Presidentit të Republikës së Kosovës, dr. Fatmir Sejdiu, Presidenti i Shqipërisë, z. Bamir Topi, po qëndron për një vizitë dyditëshe në Kosovë, në krye të një delegacioni të gjerë të përfaqësuesve të institucioneve të Shqipërisë dhe përfaqësuesve të biznesit nga ky shtet. Në vizitën e tij të dytë si president i Shqipërisë dhe të parën pas shpalljes së pavarësisë së Republikës së Kosovës, Presidenti... Vazhdo

January 8, 2009  :: Rajoni / Region :: Comments Off on Lëvizja e lirë në rajon,bien kufinjte Shqiperi-Kosove
Tags: , , , ,

Lajmet nga Ulqini një vjet me ju: Gëzuar festat e vitit të ri
Stafi i Lajmeve nga Ulqini Portali Lajmet nga Ulqini sapo mbushi një vjet. Një vjetori thonë është një moment krenarie, krenarie për atë që është arritur – ndërsa ne, për këto një vjet, arritëm shumë. Portali  Lajmet nga Ulqini sot është portali më i vizituar nga ju – me rreth 50.000 vizita në muaj dhe me rreth 500.000 faqe të shfletuara – ndërsa vazhdon të zhvillohet më një rritje progresive rekorde. Portali Lajmet nga Ulqini prin me vizitueshmëri në Ulqin, ndërsa është ndër top-ueb-faqet në gjuhën... Vazhdo

Page 2 of 512345