shqiptarët në Malin e Zi

Ulqini feston 100 vjetorin e pavarësisë së Shqipëris + Foto
Me nje program te begatëshem artistik, Keshilli Nacional i Shqiptareve ne Mal te Zi festoi ditën e flamurit dhe 100 vjetorin e Pavaresise se Shqiperise. Edhe pse gjate gjithe dites ne Ulqin dhe ne vendet tjera ku jetojne shqiptare ne Mal te Zi, atmosfera ishte e zymte, nje dite si te gjithe te tjerat, pa asnje flamur apo ndonje zbukurim tjeter qe te tregonte se shqiptaret kane festen e Flamurit dhe po festojn 100 vjetorin e Pavaresise se Shqiperise. Manifestimi qe organizoi KNSH thuajse e zbukuroj dhe i dha ngjyrat kuq e zi tere kesaj... Vazhdo

November 25, 2012  :: Ekonomia / Ekonomija :: Komente (2)
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Për nder të 100 Vjetorit të Pavarësisë së Shqipërisë nga Flutur Mustafa
‘Rrefim i nje biri’ Nga Flutur Mostafa Mirëmbrëma nënë … kerkoj ndjesë që po të shqetësoj kaq vonë , por ti gjithmonë më ke thënë se kur të më shterojnë fuqitë te trokas ne derën tënde e ti do më degjosh . . . Më di kush jam ? Më njeh ? Nënë , jam Ulqini yt. Jam Ulqini 2000 vjecar , krenar që jam i biri i Shqipërisë. Në Berlin me larguan nga gjiri yt , sa kisha mesuar te hidhja hapat e parë. Shkela ne dërrasë te kalbur , kisha pas lindë në orë te ligë. Nënë , hapma deren, e di se po... Vazhdo

November 21, 2012  :: Intervista / Intervju :: Komente (25)
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kongresi i VI Mbarekombetare i Gruas Shqiptare në Ulqin me 21-22 Nëntor 2012
Gruaja Shqiptare per Zhvillim Ekonomik, Paqe dhe Prosperitet! Rrjeti Global i Gruas Shqiptare, nё vazhdimёsi tё nismёs madhore dhe kombёtare historike te ndermarre per fuqizimin e gruas Shqiptare, po mban Kongresin e Gjashte Mbarekombëtare të Gruas Shqiptare nё Ulqin me 21-22 Nëntor 2012. Do ishte nder të kishim prezencën tuaj. Qellimet kryesore te Kongresit jane: Fuqizimi i Gruas Shqiptare dhe fuqizimi i bashkëpunimit mbarëkombëtare dhe nder-rajonal, ketu përfshire dhe Diasporën Shqiptare, për zhvillim ekonomik, integrim,... Vazhdo

November 20, 2012  :: Lajmet / Vijesti, Ngjarjet - Events :: Komente (4)
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Sonte  promovimi  librit “Pishtarët e Lirisë” të autorit Gjylaver Avdiu
Ftoheni të merrni pjesë në promovimin e librit “Pishtarët e Lirisë” të autorit Gjylaver Avdiu.Promovimi do të mbahet me datën 18.11.2012 në Ostros të Krajës në ora 12:00 dhe në ora 18:00 në restorantin Diamant në Katërkollë.Pas promovimit të librit mbrëmja do të vazhdojë më këngë e valle për nder të 100-Vjetorit të Pavarësisë së Shqipërisë.Jeni të mirëseardhur! Flower Avdiu Facebook Mekanizmat e asaj kohe të pakohë Gjylaver Avdiun e denuan me 21 gusht 1983 me procedurë të shpejtë me dy... Vazhdo

November 18, 2012  :: Kulturë / Kultura :: Comments Off on Sonte promovimi librit “Pishtarët e Lirisë” të autorit Gjylaver Avdiu
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Koncert Festiv në Katerkollë me rastin e 100 vjetorit
Këshilli Nacional i Shqiptarëve në Malin e Zi, filloi parmbrëmë në Katërkollë me maratonën e organizimeve të Manifestimeve me rastin e 28 Nëntorit – Festës së Flamurit dhe 100 Vjetorit të Pavarësisë. Edhe pse ishin bërë të gjitha përgatitjet që manifestimi të mbahet përjashta, kushtet atmosferike na detyruan të zhvendosemi në rest.,,Diamant”. Në praninë e një numri të madh të pjesëmarrësve, filloi programi i pasur artistik, ku përveç fjalës së rastit të kryetarit të Këshillit Nacional... Vazhdo

November 18, 2012  :: Lajmet / Vijesti, Rajoni / Region :: Comments Off on Koncert Festiv në Katerkollë me rastin e 100 vjetorit
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Potencialet prodhuese nga Ana Malit dhe Kosova promovohen në Katërkollë të Ulqinit
Foto: Ana E Malit Tradita Facebook Manifestimi  ”Dita e shegës” i organizuar ditën e enjte në Katërkollë tejkaloi të gjitha parashikimet edhe të vet organizatoreve. Nuk mbahet mend një manifestim i këtij lloji të jetë mbajtur në këto anë dhe interesim të tillë nga prodhuesit vendor për ekspozimin e prodhimeve të veta. Në manifestimin Dita e Shegës” në Katërkollë të Ulqinit, u ekspozuan edhe potencialet e Kosovës nga Aleanca Kosovare e Bizneseve. Nazif Cungu, kryetar i Komunës së Ulqinit, tha... Vazhdo

November 16, 2012  :: Ekonomia / Ekonomija, Lajmet / Vijesti :: Komente (2)
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

“Kalendari” – Shqiptarët në Mal të Zi në 100 vite
“Kalendari” – Shqiptarët në Mal të Zi në 100 vite “Kalendari” përfshin tri pjesë,duke vënë në qendër të vëmendjes një epizodë të jetës së ulqinakëve dhe shqiptarëve në trevat tjera në Malin e Zi në 100 vite. Kundërshtitë : pesimizëm – optimizëm,bashkim-ndarje,lumturi-vuajtje,gëzim-trishtim,përbëjn një gërshetim të veçantë të shënuar në kalendar. Persiatja e shqiptarëve në Malin e Zi ndër vite,për të hapur kufirin me shtetin Amë,shënonte një ngjarje rrëqenthëse dhe atdhetare,si... Vazhdo
BKA organizon manifestimin “Dita e Shegës” 15 nëntor 2012
BKA organizon manifestimin “Dita e Shegës” 15 nëntor 2012, e enjte ora 11.00h në Katërkollë. JENI TË MIRËSEARDHUR BIZNIS KLUB ANAMALIT Kontakt tel:  069/964-461                        biznisanamalit@gmail.com FTESË Biznis Klub Anamalit në bashkëpunim me komunën e Ulqinit dhe ndërmarrjen „Agro-Vita” organizojne manifestimin „Dita e Shegës” E enjte, 15 nëntor 2012, ora 11.oo – në Katërkollë. • Marrin pjesë: prodhues të shegës dhe prodhimeve të tjera nga... Vazhdo
Hapet Panairi të artizaneve në kompleksin LAMIGA në Krythë + Foto – Video
Të shtunen me datën 03.11.2012, pranë ambjenteve të kompleksit “Lamiga” u organizua ceremonia e hapjes së Panairit të Parë Mbarëkombëtar të Artizanëve për nder të Ditës së Flamurit dhe 100-Vjetorit të Pavarësisë së Shqipërisë, të organizuar nga Shoqata e Artizanëve Shqiptarë por si ide e artizanit nga Ana e Malit, zotëri Ramiz Hajdarit.Ne organizimin e panairit ndihmuan shoqata “Labeatet”e zonjës Luljeta Avdiu Cura, si edhe nuk mungoi përkrahja e Këshillit Nacional i Shqiptarëve. Të... Vazhdo
Panair – Ekspozite – Ftese në kompleksin LAMIGA në Krythë
Jeni te mireseardhur !Panairi organizohet me perkrahjen e Keshillit Nacional te Shqiptareve. Panairi do te zhvillohet me datat 3 dhe 4 nentor 2012 ne ambientet e kompleksit LAMIGA ne Krythe te Komunes se Ulqinit me fillim ne oren 11:00.Shoqata e Artizaneve Shqiptar me rastin e Dites se Flamurit dhe 100-vjetorit te Pavaresise se Shqiperise, organizon Panairin (Ekspoziten) e Pare te Artizaneve nga trevat shqiptare. Ftese Jeni mire se ardhur…….. http://www.vimeo.com/27198257      Vazhdo

Page 4 of 6« First...23456