Rezart Cungu & Genc Selita në Turneun e tenisit “Tirana Open”

April 29, 2012   | Sporti / Sport

Me daten 23.04.2012 ne Tirane, u mbajt turneu I tenisit Europian i kategoris deri ne 14 vjec.

Ne ket turne, morren pjese nje numer i madh te lojtarve nga tegjitha shtet e Europes, por edhe nga Mali I Zi. Nga klubi I tenisit ‘’Bellevue’’ nga Ulqini, morren pjese Genc Selita dhe Rrezart Cungu.

Rusia Valeria Jushcenko dhe greku Konstandinos Lazaridhis ishit fituesit e pare te turneut ndërkombëtar te tenisit meshkuj femra “Tirana Open” për moshat nen 14 vjeç. Ky turne i cili u zhvillua nga datat 22 deri ne 28 prill ishte dhe i pari ne kalanderin e federatës evropiane te tenisit për sa i përket turneve te zhvilluar ne Shqipëri. Ne kompeticion morën pjese sportiste nga me shume se 11 vende te evropiane duke i kthyer duelet ne një nivel shume te larte. Ndërkohë turneu i dysheve për femra u fitua nga lojtaret polake Pindelska dhe Szymczuch nderësa ai i meshkujve nga qiprioti Neos dhe Stilianu.

Genci ne xhiron e par ne single, ishte me I mir se Kris Lara nga Shqiperia me ruzultatin 6-3 6-2. Ne xhiron e dyte, Genci humbi nga Maqedoni Gjorgji POPOVSKI (6-3 6-0).

Rrezart Cungu ne xhiron e par ne singel humbi nga Gjermani Niklas SCHELL (6-4 2-6 6-1). Ndeshja zgjati afer 2 ore e 20 minuta. Por ne fund, mbartesi i dyte i listes ne ket ndeshje triumfoi.

Por Rrezarti ishte me I suksesshem ne dubel. Ai sebashku me partnerin e ti Grak Konstantinos LAZARIDIS, u shperblyen me vendin e tret ne ket turnej.

Ne xhiron e pare u ndeshen me Italijanet Carlo DONATO dhe Gennaro ORAZZO me rezultatin 6-1 3-6 10-6.

Ne cerek-finale u ndeshen me Nicolo CRESPI dhe Carlos KELAIDIS. Rrezarti dhe Konstatinos triomfuan me rezultatin 6-3 6-1.

Me Maqedonet, Ivan MANASOV dhe Gjorgji POPOVSKI u takuan ne gjysem-finale, ku edhe humben me rezultatin 4-6 6-3 10-8.