Czarnogóra liczy na zaproszenie do członkostwa w NATO jeszcze w tym roku

February 19, 2015   | Anketë / Anketa

EU - Nato.1Władze w Podgoricy intensyfikują działania mające doprowadzić kraj do członkostwa w NATO. W tym celu zwiększono ilość zabiegów dyplomatycznych oraz planowana jest  krajowa kampania w celu przekonania obywateli o korzyściach płynących z przynależności do Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Akredytowani w Podgoricy ambasadorowie Stanów Zjednoczonych Sue Kay Brown i  Republiki Federalnej Niemiec Gudrun Steinacker oświadczyli, że Czarnogóra powinna zostać członkiem NATO. Także przewodniczący parlamentu Czarnogóry Ranko Krivokapić wykorzystał wizytę w Stanach Zjednoczonych aby pokazać, że Czarnogóra jest  zdeterminowana do uczestnictwa w  NATO, a Milo Đukanović będzie na ten temat rozmawiał z wiceprezydentem USA Josephem Bidenem podczas Monachijskiej Konferencji Polityki Bezpieczeństwa. Te zabiegi dyplomatyczne poparte są oświadczeniem amerykańskiego sekretarza obrony Chucka Hagela, który wyraził nadzieję, że NATO zdecyduje o zaproszenia Czarnogóry do członkostwa do końca br.

Jednakże zaproszenie do uczestnictwa w Sojuszu Północnoatlantyckim wymagać będzie spełnienia kilku wymaganych przez NATO warunków oraz przeprowadzenia trudnych reform – poszanowania  prawa oraz reformy resortów siłowych. Jak powiedział w wywiadzie dla Głosu Ameryki podczas swojej wizyty w Stanach Zjednoczonych Ranko Krivokapić, to czy Czarnogóra otrzyma w grudniu zaproszenie do członkostwa zależeć będzie przede wszystkim od poszanowania prawa oraz skutecznego rozwiązania problemu korupcji.

Oprócz działań podejmowanych na arenie międzynarodowej przeprowadzona  jest także kampania informująca obywateli o wielorakich  korzyściach płynących ze wstąpienia do NATO. Ale przekonanie czarnogórskiego społeczeństwa może okazać się trudniejsze niż spełnienie wymogów NATO – badania opinii publicznej pokazują znaczący spadek poparcia obywateli dla idei członkostwa w Sojuszu Północnoatlantyckim. W świetle najnowszych danych za wstąpieniem opowiada się 35% procent obywateli (chociaż jeszcze we wrześniu ubiegłego roku swoje poparcie deklarowało 46%), 45% jest przeciwnych, a aż 20% stanowią osoby niezdecydowane.

Źródło: sobodnaevropa.org, slobodnaevropa.org

balkanistyka.org