Opinione

Reagim nga Shoqata Ulqini ne Chicago: Lidhur me Ngjarjet e 17 Qershorit
Ngjarjet e 17, Qershorit ngjallen habitje, shqetësim dhe pa knaqësi te mërgimtaret Shqiptarë nga Komuna e Ulqinit që jetojnë në Çikago! Aksioni dhe sjelljet brutale të njësive policorë nga qyteti i Tivarit që rezultuan në maltretime dhe rrahje fizike në disa lokalet e Ulqinit me ç’rast u lënduan një numër i madh i të rinjve u dënua ashpër nga të gjithë antarët e Shoqatës Ulqini në Çikago. Me vemëndje i kemi përcjellur deklaratat e Cungut, Nimanbegut dhe Zenkes: Që kërkuan dorëheqje apo shkarkime të policëve,... Vazhdo

June 26, 2017  :: Lajmet / Vijesti, Opinione :: Comments Off on Reagim nga Shoqata Ulqini ne Chicago: Lidhur me Ngjarjet e 17 Qershorit
Tags:

Të akuzuarit e rastit “Rudoviq, Çoboviq dhe Llukiq”, mohojnë, nuk kemi sulmuar policin
Ulqinakët Adrijan Rudoviq, Mirsad Çoboviq dhe Viktor Llukiq kanë thënë se nuk janë të lidhur me sulmin e një punonjësi të policisë në Ulqin, raporton portali Ul.info. Rudoviq dhe Llukiq të shtunën mbrëma u arrestuan gjatë bastisjes policore të Njësisë speciale nga Tivari, Çoboviq me ftesë vet erdhi në ndërtesën e policisë, ndërsa mbas dhënies së deklaratave janë lëshuar të shkojnë në shtëpi. Ata në reagim, përveç të tjerash thanë se nuk kanë kryer asnjë vepër penale, si dhe që do t’i përgjigjeshin... Vazhdo

June 21, 2017  :: Lajmet / Vijesti, Opinione :: Comments Off on Të akuzuarit e rastit “Rudoviq, Çoboviq dhe Llukiq”, mohojnë, nuk kemi sulmuar policin
Tags:

Nimanbegu: Dorëheqje e shkarkime për rastit e “Njësive Speciale” në Ulqin – Video
TV TEUTA: Nimanbegu: Mund te kete shkarkime te personave Nenkryetari I Kuvendit te Malit te Zi Genci Nimanbegu, tha per TV Teuta se pas ketij veprimi mund te shkoje deri te shkarkimi I disa personave. “Ktu jane rastet e qarta , duhen te merren deshmite nga qytetaret te cilet kane qen aty, dhe  me kete rast I ftoj te gjithe qytetaret te cilet ishin te pranishem ne vendngjarje qe te shkojne dhe te japing deshmite e tyre sepse edhe ato jane te nevojshme qe strukturat brenda policise dhe ministrise te reagojne sa me pare” theksoi Nimanbegu. TV... Vazhdo

June 19, 2017  :: Lajmet / Vijesti, Opinione :: Comments Off on Nimanbegu: Dorëheqje e shkarkime për rastit e “Njësive Speciale” në Ulqin – Video
Tags:

Njësia Speciale e Tivarit zbarkon në Ulqin, shtetasi amerikan i maltretuar
Rreth një qind qytetarë të Ulqinit, të udhëhequr nga drejtuesit politik dhe komunal, janë tubuar sonte para ndërtesës së Policisë duke shprehur në këtë mënyrë protestën për shkak të intervenimit të Njësisë speciale të Tivarit nëpër lokalet e Ulqinit, transmeton portali Ul.info. Me këtë rast disa persona kanë pësuar lëndime të lehta trupore, gjersa tre persona janë dërguar në stacionin policor dhe mbas dhënies së deklaratave janë liruar. Ndër ato të cilët u maltretuan ishte dhe një shtetas amerikan. Nga... Vazhdo

June 18, 2017  :: Lajmet / Vijesti, Opinione :: Comments Off on Njësia Speciale e Tivarit zbarkon në Ulqin, shtetasi amerikan i maltretuar
Tags:

Nika: Shkojmë te i marri e hajmë petulla?! Që një lajm të jetë i plotë
 Shkruan Muhamet  Nika  Në lidhje  me njoftimin e kabinetit të kryetarit të komunës  Cungu, se Komuna e Ulqinit , është në bllokadë  për një borrxh prej 68 mijë euro të firmës SHPK MILKI…, si rezultat i mos pagesës së një borxhi për subvencion  qumshti të pranuar nga ish  sekretari për buxhet-Gjeka , për periudhën 2008 , 2009, 2010, kemi për të shtuar se ky borxh nuk iu prezantua kuvendit të Ulqinit kur vetë isha kryetar kuvendi dhe për këtë del të jetë i pa ligjshëm?! SEPSE VETËM  KUVENDI... Vazhdo

June 14, 2017  :: Opinione :: Comments Off on Nika: Shkojmë te i marri e hajmë petulla?! Që një lajm të jetë i plotë
Tags:

Zeneli: Anëtarësimi i Malit të Zi në  Nato dhe çështja e pazgjidhur shqiptare në këtë shtet
( Anëtarësimi i Malit të Zi në strukturat euro-atlantike pa ngritur paraprakisht çështjen e problemeve që preokupojnë shqiptarët , mban në vehte rrezikun e legjitimizimit të statusit të pabarabartë të tyre në këtë shtet !.)      Anëtarësimi i Malit të Zi në NATO ishte rezulltat i angazhimit të botës demokratike përendimore me në krye Shtetet e Bashkuara të Amerikës që si pjesë e planit gjeopolitik të saj, të ndalohet apo pengohet influenca  e Rusisë në at pjesë strategjike të Ballkanit, si dhe krijimi... Vazhdo

June 9, 2017  :: Lajmet / Vijesti, Opinione :: Comments Off on Zeneli: Anëtarësimi i Malit të Zi në Nato dhe çështja e pazgjidhur shqiptare në këtë shtet
Tags:

Jakupi rrëfen diskriminim që po i bëhet FK “Otrant Olympic” nga arbitri
Lideri i Partisë qendrore shqiptare për integrime Isat Jakupi tha se është i revoltuar me marrëdhënien të cilën në vazhdimësi e kanë treguar gjyqtarët ndaj këtij klubi, por edhe tifozët në terrenet përgjatë Malit të Zi, raporton portali Ul.info. „Nuk e di a ndodh kjo për shkak se klubi është nga Ulqin apo për arsye se shumica e futbollistëve janë Shqiptarë, por mendoj se kjo gjë është shumë e keqe. Me këto qëndrime dhe sjellje nuk mund të shkohet përpara, mund të shkohet vetëm pas. Nuk e di ku po shkon... Vazhdo

June 5, 2017  :: Lajmet / Vijesti, Opinione :: Comments Off on Jakupi rrëfen diskriminim që po i bëhet FK “Otrant Olympic” nga arbitri
Tags:

Q. Osmani: Relegjionet dhe Agjërimi
Pendimi, pastrimi, durimi, zgjërimi i diturisë jan disa aspekte të agjerimit. Shumë filozof si Sokrati, Platoni, Aristoteli kanë besuar se agjerimi është një lloj terapie dhe si proces mjekues është i pashmangshëm për shëndetin dhe eliminimin e sëmundjeve.                         Qani  Osmani Në gjuhën shqipe fjalët “relegjion” dhe “fe” kan të njejtin nocion. Fjala fe e ka burimin nga gjuha shqipe, ndërse fjala relegjion është e prejardhur nga gjuha latine (religio-që do të thotë... Vazhdo

June 1, 2017  :: Lajmet / Vijesti, Opinione :: Comments Off on Q. Osmani: Relegjionet dhe Agjërimi
Tags:

Nika:  Ku shkuan tapitë e Turkut?!  A mos iu dhanë edhe këto Cetinës…?!
Shkruan Muhamet Nika Kjo që shihni  në fotografi  ME TURQ  E ME BAJRAKË, nuk është  ajo që i thonë: “shyqyr  bante baba i vet  që marton djalin e vet…”-  fiton tapinë e vet…?!!  E  as “ vaktija e ramazanit- iftarit”, por  vakia e insanit…?!! Mësohet  se para disa kohëve  një delegacion  i  Komunës së   Ulqinit , në nivel të  ish- kryetarit të komunës – Fatmir  Gjeka,   parlamentit  dhe 2 ish nënkryetarëve, pat  shkuar   në Turqi , për të marrë edhe kadastrin ... Vazhdo

May 29, 2017  :: Opinione :: Comments Off on Nika: Ku shkuan tapitë e Turkut?! A mos iu dhanë edhe këto Cetinës…?!
Tags:

Shaban Burri: A janë muslimanët të mbrapametur?
Një sugjerim për debatin e brendshëm-islamik. Në ditët e fundit, propagandat të publikuara kundër muslimanëve janë të frikshme. Është koha që ne muslimanët këtë problem të trajtojmë më kritik sa më parë! Racistët të skenës ultra të djathtë e kanë ditur gjithmonë këtë. Muslimanët janë të trashë/mbrapametur dhe pengesë në prozesin e zhvilimit dhe intergrimit me perëndimin, për këtë takojnë “transferuar” në atdheun e tyre „arabin“. Me ndodhje të montumuna nga anmiqt e Islamit ata... Vazhdo

May 14, 2017  :: Opinione :: Comments Off on Shaban Burri: A janë muslimanët të mbrapametur?
Tags:

Page 2 of 6412345...102030...Last »