Dragaj

Shkelqeu në Katerkollë pishtari i Gjimnazit privat Drita
Themeluesi, drejtori, mĂ«simdhĂ«nĂ«sit e nxĂ«nĂ«sit e Gjimnazit privat “Drita” nga Ulqini, pĂ«rpara semimaturantĂ«ve tĂ« IP SHF “Bedri Elezaga” nĂ« KaterkollĂ«, bĂ«nĂ« prezentimin e ofertĂ«s sĂ« tyre shkollore. Mbas fjalĂ«s sĂ« nikoqirit, foli drejtori i Gjimnazit, zotĂ«ri Bilal Alaj. Ai i njoftoi semimaturantĂ«t me leternjoftimin e Gjimnazit privat “Drita”. Tha se, shkolla nĂ« fjalĂ«, Ă«shtĂ« e re, se vitin e kaluar nga bankat e sajĂ« kishin dalur maturantĂ«t e parĂ«, tĂ« cilĂ«t sot tĂ« gjithĂ« vazhdojnĂ« studimet nĂ« univerzitete... Vazhdo
Shfletoni revistĂ«n shkollore ShkĂ«ndijat – KatĂ«rkollĂ«
Redaksia e revistĂ«s ShkĂ«ndijat uron kolektivin e ShkollĂ«s fillore“Bedri Elezaga“nĂ« KatĂ«rkollĂ«,me rastin e DitĂ«s sĂ« ShkollĂ«s – 15 maj. Faliminderojm kryeredaktoren e RevistĂ«s “ShkĂ«ndijat” zonjĂ«n Luljeta Avdiu – Cura dhe ekipin e saj redaktues. Shfletoni revistĂ«n shkollore ShkĂ«ndijat – KatĂ«rkollĂ« Link: https://acrobat.com/#d=FbPQJWVj4kWfcO59r2mq3A ose kliko nĂ« Fotografi Redaksia e revistĂ«s ShkĂ«ndijat uron kolektivin e ShkollĂ«s fillore“Bedri Elezaga“nĂ« KatĂ«rkollĂ«,me rastin e DitĂ«s... Vazhdo
Me 15-16.prill ne Ulqin spektakeli,Ring Song & Dance Contest
“Ring Song & Dance Contest” eshte nje spektakel shume i qelluar dhe i udhehequr profesionalisht nga koreografi ynĂ« i njohur Musa Hoxha! Kandidatet jane shume serioz dhe mund tĂ« themĂ« se do tĂ« jetĂ« nje spektakel ne nivel shumĂ« tĂ« lart. SidoqoftĂ«, them se ky spektakĂ«l i pĂ«rmasave rajonale, i  konceptuar si njĂ« maratonĂ« artistike, si njĂ« paradĂ« e talenteve tĂ« reja, meriton mbĂ«shtetjen, inkurajimin dhe vlerĂ«simin nga popullata lokale. Arsyet janĂ« tĂ« shumta: SĂ« pari dhe mbi tĂ« gjitha Musa Hoxha, dhe i gjithĂ«... Vazhdo
Kumtesë për media të Këshillit Nacional të Shqiptarëve në Malin e Zi
KËSHILLI NACIONAL I SHQIPTARËVE NË MALIN E ZI NACIONALNI SAVJET ALBANACA U CRNOJ GORI ALBANIAN  NATIONAL COUNCIL IN MONTENEGRO Nr.  53/2011 Ulqin, mĂ« 26 mars 2011   KumtesĂ« pĂ«r media KĂ«shilli Nacional i ShqiptarĂ«ve dhe OJQ ”PAX, tĂ« shtunĂ«n, mĂ« 26. 3. 2011 nĂ« Ulqin, nĂ« organizim tĂ« pĂ«rbashkĂ«t, mbajtĂ«n TryezĂ« tĂ« rrumbullakĂ«t  mĂ« temĂ«n ”RĂ«ndĂ«sia e Regjistrimit tĂ« PopullsisĂ« pĂ«r Realizimin e tĂ« Drejtave Nacionale”. NĂ« saj tĂ« diskutimit konstruktiv dhe tĂ« argumentuar tĂ« pjesĂ«marrĂ«sve u prunĂ«... Vazhdo
LetĂ«rsia shqiptare nĂ« Mal tĂ« Zi – Thesar i pasur kulturor
Natyrisht se letĂ«rsia shqiptare, gjatĂ« zhvillimit tĂ« vet pesĂ«shekullor, krijoi identitetin e vet artistik, duke pĂ«rforcuar vlerat e veta konstante dhe tĂ« gjitha transformimet e veta shumĂ«dimensionale. Me kalimin e kohĂ«s, karakteristikat e saj strukturore u ndryshuan, pothuajse sikur nĂ« tĂ« gjitha letĂ«rsitĂ« europiane, qoftĂ« si ndodhi tĂ« brendshme letrare, qoftĂ« nĂ« raportme kontekstet joletrare. NĂ« Malin e Zi, nĂ« viset ku jetojnĂ« shqiptarĂ«t, u lindĂ«n krijues tĂ« njĂ« rĂ«ndĂ«sie tĂ« madhe nĂ« letĂ«rsinĂ« dhe kulturĂ«n... Vazhdo
Ndihmoni fëmijët me aftësi të kufizuara në Anë të Malit!
NDIHMONI FËMIJËT ME AFTËSI TË KUFIZUARA! Duan tĂ« ndihen tĂ« barabartĂ« si tĂ« gjithĂ« fĂ«mijĂ«t e tjerĂ«, ndonĂ«se shoqĂ«ria i trajton si tĂ« ndryshĂ«m. Duan tĂ« kĂ«dojnĂ«, tĂ« kĂ«rcejnĂ«, tĂ« vizatojnĂ« dhe bĂ«jnĂ« cdo gjĂ« qĂ« mund t`i argĂ«tojĂ«, por ajo çka duan mĂ« shumĂ« Ă«shte vemendja ndaj tyre! BĂ«het fjal pĂ«r FËMIJËT ME AFTËSI TË KUFIZUARA, pranĂ« qendrĂ«s OJQ ,,YLBER SHPRESE” nĂ« KatĂ«rkollĂ«. Kjo qendĂ«r Ă«shtĂ« hapur para pakĂ« kohĂ«sh me iniciativĂ«n e z. Indira Zaga dhe pĂ«r momentin vepron si OJQ, me njĂ«... Vazhdo
Promovimi i librit: Arsimi shqip në Anë të Malit 1945-198
MbrĂ«mĂ« nĂ« lokalet e shkolles fillore “Bedri Elezaga” nĂ« KaterkollĂ« u bĂ« promovimi i librit tĂ« zonjes Syme Kokaj.Libri titullohet “Arsimi shqip nĂ« AnĂ« tĂ« Malit 1945-1985”.Libri pĂ«rmban 500 faqe dhe nĂ« tĂ« shtjellohet historia e arsimit dhe e tĂ« arsimuarve tĂ« kĂ«saj treve.Libri pĂ«rmban poashtu edhe fotografi dhe ngjarje tĂ« ndryshme qĂ« e bĂ«jnĂ« edhe mĂ« interesant pĂ«r lexuesin. NĂ« kĂ«tĂ« liber nuk pĂ«rfshihen vetem individ por edhe familjaret e tyre,sepse nĂ« fund tĂ« fundit historia ndĂ«rtohet... Vazhdo
Intervista e avokatit z. Sabri Sam Gjoni ne Alba Life TV – Video
Sabri Sam Gjoni,Ă«shtĂ« avokat ku jeta e njĂ« intelektuali shqiptar nga Ulqini nĂ« SHBA, konkretisht e njĂ« avokati asht shumĂ« e vĂ«shtir. Sa ashtĂ« gjetur intelektuali shqiptarĂ« nga Ulqini qĂ« ashtĂ« larguar nga vendlindja e tijĂ« na tregon nĂ« IntervistĂ«. Sabri Sam Gjoni shprehet nĂ« intervistĂ« pĂ«r Alba Life TV : Jeta e intelektualit shqiptar nĂ« SHBA Ă«shtĂ« shumĂ« e vĂ«shtirĂ« sepse duhet tĂ« integrohesh si nĂ« jetĂ«n ekonomike, ashtu edhe nĂ« jetĂ«n politike. Gjithashtu duhet t’i pĂ«rshtatesh edhe shkollimit sepse ai ka njĂ«... Vazhdo
Emisioni mbi Valdanosin RTCG – Otvoreno – Video
Tenderi i ri deri nĂ« fund tĂ« prillit?! Komisioni i tenderit ka vlerĂ«suar se janĂ« krijuar kushtet qĂ« tenderi tĂ« shpallet i pasuksesshĂ«m dhe pĂ«r shkak tĂ« rĂ«ndĂ«sisĂ« sĂ« realizimit të projektit tĂ« Valdanosit, si pĂ«r qeverisjen lokale ashtu edhe pĂ«r tĂ«rë Malin e Zi, i ka rekomanduar KĂ«shillit tĂ« Privatizimit tĂ« shpallĂ« tenderin e ri deri nĂ« fund tĂ« prillit tĂ« kĂ«tij viti. Komisioni i tenderit per realizimin e projektit te valorizimit turistik te Valdanosit ka shpallur te pasuksesshem tenderin per dhenien... Vazhdo
Këshilli Nacional Shqiptar në Mal të Zi  shënoi ditën e mësuesit
KĂ«shilli nacional i shqiptarĂ«ve shĂ«noi mbrĂ«mĂ« nĂ« Ulqin 7 marsin – DitĂ«n e mĂ«suesit, 125 vjetorin e hapjes sĂ« shkollĂ«s sĂ« parĂ« shqip. 7 Marsi-Dita e MĂ«suesit Ă«shtĂ« njĂ« datĂ« e shĂ«nuar kombĂ«tare e cila ka filluar tĂ« kujtohet edhe ndĂ«r shqiptarĂ«t nĂ« Malin e Zi. Kjo datĂ« Ă«shtĂ« festĂ« qĂ« shĂ«rben pĂ«r tĂ« vlerĂ«suar traditat mĂ« tĂ« mira tĂ« shkollĂ«s kombĂ«tare shqipe, figurĂ«s sĂ« nderuar tĂ« mĂ«suesit dhe tĂ« gjithĂ« punĂ«torĂ«ve tĂ« arsimit. U kujtuan me respekt tĂ« gjithĂ« mĂ«suesit shqiptarĂ« nĂ« Malin e Zi,... Vazhdo

Page 13 of 15« First...1112131415