Ferhat Dinosha

Crnogorci u Ustavu Republike Kosovo
U okviru zvanične i prijateljske posjete Vladi Crne Gore, danas je ministar za ljudska i manjinska prava Ferhat Dinosha primio potpredsjednika Vlade Republike Kosova i ministra za lokalnu samoupravu Slobodana Petrovića. U srdačnom razgovoru istaknut je značaj unapređenja dobrosusjedskih odnosa između dvije države, u cilju ukupne stabilnosti regiona. Potpredsjednik Petrović je naglasio značaj uključivanja svih nacionalnih zajednica u institucije sistema Republike Kosova, u cilju sigurnog i boljeg života. S obzirom na predstojeće... Vazhdo

May 1, 2011  :: news :: Comments Off on Crnogorci u Ustavu Republike Kosovo
Tags: ,

Gëzim Hajdinaga,Luigj Shkreli,Ferhat Dinosha u takuan me kryeministrin z.Igor  Llukshiq
Kryetari i Komunës së Ulqinit z. Gëzim Hajdinaga, kryetari i DPS-it për Ulqinin dhe kryetar i parlamentit lokal z. Luigj Shkreli si dhe lideri i Unionit Demokratik të Shqiptarëve z. Ferhat Dinosha u takuan me kryeministrin e Malit të Zi z.Igor  Llukshiq. Ata patën një takim të përzemërt gjatë të cilit u diskutuan mbi të gjitha çështjet që kanë të bëjnë me zhvillimin e Ulqinit. Kryeministri Llukshiq i njoftoi të pranishmit me masa që po ndërrmerr Qeveria dhe gadishmërinë e vendosur që ka ajo kur është në... Vazhdo
Kryeministri Igor Luksic ju pergjigjet ne Facebook – Video
Link: Igor Lukšić Facebook Sikur para disa vitesh të na thoshin se, për ne shqiptarët e thjeshtë, ka një mënyrë tjetër për të takuar politikanë, qeveritarë, deputetë etj., përveç pritjes pas dyerve të hekurta të institucioneve, nuk do ta kishim besuar.Sot pra ekziston mundësia të komunikosh me kryeministrin e Malit të Zi,Link: Igor Lukšić Facebook dhe të presësh të ju përgjigjigjet pa asnjifar dileme. Po cilët emra shqiptarësh  të rëndësishëm nga Mali i Zi , apo të famshëm, i gjen në facebook?Kush... Vazhdo
Dinosha mbetet ministër edhe në qeverinë e ardhshme të Malit të Zi
Podgoricë, 27 dhjetor – Kryetari i Malit të Zi, Filip Vujanoviq, ditën e hënë ka dekretuar mandatarin e ri, Igor Lukshiq, kandidat i Partisë Demokratikte të Socialistëve /PDS/, pasi lideri i saj dha dorëheqjen nga posti i kryeministrit. Luksiq ditën e martë në Parlamentin e Malit të Zi do të paraqesë ekspozeun edhe propozimin e kabinetit të tij, i cili do të ketë dy nënkryetarë dhe 15 ministra. Sipas Kosovalive, ministri aktual për të Drejtat e Njeriut dhe Pakicave, Ferhat Dinosha, lider i Unionit Demokratik të... Vazhdo

December 27, 2010  :: Rajoni / Region :: Komente (1)
Tags: , , ,

UDSH-ja: Urime për festën e Krishtlindjeve
UNIONI DEMOKRATIK I SHQIPTARËVE DEMOKRATSKA UNIJA ALBANACA THE DEMOCRATIC UNION OF ALBANIANS Tel./fax. 030/ 412 757, 412 599 ULQIN, më 24 dhjetor 2010 Kumtesë Urime për festën e krishtlindjeve Me rastin e festës së Krishtlindjeve , kryetari i Unionit Demokratik të Shqiptarëve, z.Ferhat Dinosha, në emër të partisë dhe në emrin e tij personal i përgëzon  të gjithë besimtarët katolik, duke iu uruar shëndet të mirë, gëzime familjare dhe lumturi në jetë. Kjo festë, le të na shërbejë në forcimin... Vazhdo

December 24, 2010  :: Kulturë / Kultura :: Comments Off on UDSH-ja: Urime për festën e Krishtlindjeve
Tags: , , , , ,

U nënshkrua marrëveshja për bashkëqeverisje në komunën e Ulqinit – Video
17.12.2010 Nga Hatixhe Nelaj Liderët e tri partive partner të koalicionit qeverisës në Ulqin,Ferhat Dinosha,në emër të Unionit Demokratik të Shqiptarëve,Ali Rexha kryetar i Partisë së Prosperitetit Demokratik,dhe Luigj Shkreli nga Partia Demokratike e Socialistëve ,nënshkruan marrëveshjen e koalicionit,i cili do të udhëheqë me komunën e Ulqinit në katër vitet e ardhshme. Pasi që kryetari i Unionit Demokratik Ferhat Dinosha dha një përshkrim të hollësishëm rreth krijimit të kësaj bashkëqeverisjeje,Luigj Shkreli... Vazhdo
Ulqin më në fund bëhet me pushtet – Video
Ulqin, 13 dhjetor – Më në fund, në Ulqin shpallet bashkëqeverisja që do të udhëheq me këtë qytet në katër vitet e ardhshme. Kryetari i Unionit Demokratik të Shqiptarëve, Ferhat Dinosha, ashtu siç bëri në Tuz, edhe në Ulqin lidhi koalicion me Partinë Demokratike të Socialistëve (PDS) të Milo Gjukanoviqit. Në një konferencë për media në mbrëmjen e së shtunës, Dinosha, përaqësues i partisë së tij dhe Partisë së Prosperitetit Demokratik (PPD) së bashku me shefin e PDS në Ulqin, Luigj Lubo Shkrela,... Vazhdo
Pakicat, faktor i rëndësishëm drejt integrimeve
Podgoricë, 26 nëntor – Ministri për Të Drejtat e Njeriut dhe të Pakicave në qeverinë malazeze, Ferhat Dinosha, duke hapur në Podgoricë natën e kaluar manifestimin tradicional “Ditët e kulturave të pakicave të Malit të Zi 2010”, ka thënë se në këtë fazë të proceseve demokratike në këtë vend janë dy konstatime të pamohueshme dhe ato mund të sfidojnë çdo kritikë. “Pakicat në këtë shtet duhet të jenë të vetëdijshme se ky vend ka bërë bukur punë rreth përmirësimit të pozitës së tyre në... Vazhdo
UDSH-ja: Urime festa e Kurban Bajramit
UNIONI DEMOKRATIK I SHQIPTARËVE DEMOKRATSKA UNIJA ALBANACA THE DEMOCRATIC UNION OF ALBANIANS Tel./fax. 030/ 412 757, 412 599 NR.71/10 ULQIN, më 15 nëntor 2010 KUMTESË URIME PËR FESTËN E KURBAN BAJRAMIT Me rastin e Kurban Bajramit, kryetari i Unionit Demokratik të Shqiptarëve, z.Ferhat Dinosha, në emër të partisë dhe në emrin e tij personal i përgëzon  të gjithë besimtarët mysliman, duke iu uruar shëndet të mirë, gëzime familjare dhe lumturi në jetë. Zoti është Një dhe Atij nuk mund t’i afrohemi ... Vazhdo

November 15, 2010  :: Lajmet / Vijesti :: Comments Off on UDSH-ja: Urime festa e Kurban Bajramit
Tags: , , , ,

Bashkëpunim i mirë ndërmjet Tiranës dhe Podgoricës
Ministri i Punëve të Jashtme të Shqipërisë, Edmond Haxhinasto, u takua sot me Ministrin për të Drejtat e Njeriut dhe Minoriteteve të Malit të Zi, Ferhat Dinosha, për të diskutuar mbi marrëdhëniet mes Shqipërisë dhe Malit të Zi si dhe për të eksploruar mundësi të reja për intensifikimin e tyre. Pas takimit, Ministri i Punëve të Jashtme të Shqipërisë, Edmond Haxhinasto u shpreh: “Ishte një kënaqësi e veçantë për mua që takohem me Ministrin për të Drejtat e Njeriut dhe Minoriteteve të Malit të Zi, Ferhat... Vazhdo

Page 3 of 1412345...10...Last »