Mali i Zi

Aleanca qytetare: Bardhin ta shkarkojë Këshilli Administrativ
Aleanca qytetare ka kĂ«rkuar sot nga kryetari i kĂ«shillit administrativ tĂ« Kuvendit tĂ« Malit tĂ« Zi Radivoje Nikçeviq qĂ« tĂ« ndĂ«rmarr iniciativĂ«n pĂ«r shkarkimin e deputetit Mehmet Bardhi nga funksioni i anĂ«tarit tĂ« kĂ«shillit drejtues tĂ« fondit pĂ«r pakica. Koordinuesi Millan Radoviq nĂ« iniciativĂ«n dorĂ«zuar Nikçeviqit pĂ«rkujton se me hyrjen nĂ« fuqi tĂ« ndryshimeve ligjore pĂ«r konfliktin e interesave deputetĂ«t nuk kanĂ« tĂ« drejtĂ« tĂ« jenĂ« anĂ«tarĂ« tĂ« KĂ«shillave drejtues dhe as tĂ« organeve drejtuese nĂ« institucione.... Vazhdo
“Festa e geshtenjave-Kraje 2011”,perfundon me sukses – Video
Ka perfunduar me sukses per te pesten here me radhe, manifestimi bujqesor, turistik e kulturore “Festa e geshtenjave-Kraje 2011”. Kjo feste gjitheperfshirese pati nje interesim te jashtezakonshem si kurre me pare. Ne rruget kryesore ne qender te Ostrosit qe ne oret e para te mengjesit ishin reduar shites te ndryshem nga Kraja, Ana e Malit e Ulqnin me prodhime te ndryshme bujqesore. Verehej nje numer i shumte policesh qe po vendosin rendin per te mos lejuar bllokimin e komunikacionit. Me kalimin e oreve, reth ores 11:00 Ostrosi... Vazhdo
Festa e geshtenjave – Kraje 2011 – Video
Ky manifestim i pestĂ« me radhĂ« qĂ« po organizohet kĂ«tu nĂ« mbarimĂ« tĂ« nĂ«ntorit, kur edhe pĂ«rfundon vjelja, mbledhja e frytit tĂ« gĂ«shtenjĂ«s. Manifestimin e sivjemĂ« nĂ« KrajĂ« e organizuan BashkĂ«sia lokale Ostros, Shoqata e Bujqve dhe BlegtorĂ«ve tĂ« KrajĂ«s, dhe komuna e Tivarit, e cila ishte edhe donatori kryesor. PĂ«r dallim prej dy vjetĂ«ve tĂ« mĂ«parshme, mĂ«nyrĂ«n e organizimit tĂ« manifestimit tĂ« sivjemĂ« e karakterizoi njĂ« frymĂ« krejt tjetĂ«r, e organizuar  vetĂ« nga  vendasit,ku  ështe krejt autoktone si nga pĂ«rmbajtja... Vazhdo
Spektri politik shqiptar në Mal të Zi kundër formimit të edhe një partie shqiptare
Njoftimi pĂ«r formimin edhe tĂ« njĂ« partie politike shqiptare  nĂ« Mal tĂ« Zi, PartisĂ« demokratike, nuk ka gjetĂ« mbĂ«shtetje tek partitĂ« politikĂ« shqiptare qĂ« momentalisht veprojnĂ« kĂ«tu. DitĂ« mĂ« parĂ« mediat e shkruara dhe ata elektronike kanĂ« shkruar se shumĂ« shpejt nĂ« Mal tĂ« Zi pritet qĂ« tĂ« formohet edhe njĂ« partie e re shqiptare, e cila do tĂ« pĂ«rbĂ«hej nga anĂ«tarĂ«t e degĂ«s sĂ« shkĂ«putur tĂ« UDSH-sĂ« nga nga Ana e Malit, njĂ« pjesĂ« e PartisĂ« sĂ« Prosperiteti Demokratik dhe tĂ« LĂ«vizjes Perpektiva. Deputeti... Vazhdo
Partia Demokratike,parti e re politike shqiptare në Mal të Zi
NĂ« skenĂ«n politike nĂ« Mal tĂ« Zi flitet se nĂ« themelim e sipĂ«r Ă«shtĂ« edhe njĂ« parti e re politike shqiptare, e cila do tĂ« quhet Partia Demokratike, bĂ«n tĂ« ditur Ulqini Online. Negociatat pĂ«r kĂ«tĂ« janĂ« duke u zhvilluar nĂ« mes tĂ« krahut tĂ« shkĂ«putur nga UDSH, PartisĂ« sĂ« Prosperitet Demokratik dhe LĂ«vizjes Perspektiva, shkruan Dnevne Novine. Partia e re do tĂ« ketĂ« emrin  Partia Demokratike. KĂ«tĂ« ide e nuk e kan konfirmuar, por as mohuar njeri prej zyrtarĂ«ve tĂ« lartĂ« tĂ« PartisĂ« sĂ« Prosperitetit Demokratik ,PPD,Ali... Vazhdo
Kulturën shqiptare në Ulqin duhet të zhvillojnë profesionistët e jo amatorët
Ulqini, si kryeqendĂ«r e shqiptarĂ«ve nĂ« Malin e Zi, ndĂ«r tĂ« tjera, ka pĂ«rgjegjĂ«si edhe pĂ«r zhvillimin e kulturĂ«s shqiptare nĂ« kĂ«tĂ« shtet dhe rolin kryesor nĂ« kĂ«tĂ« drejtim duhet ta luajnĂ« institucionet kulturore, ka thĂ«nĂ« drejtori i ri i QendrĂ«s kulturore, Nail Draga, nga Forca e Re Demokratike, gjatĂ« njĂ« takimi me organizatat joqeveritare qĂ« merren me kulturĂ«n shqiptare nĂ« Ulqin,njofton KosovaLive.   KosovaLive  Vazhdo
NEKROLOG e një politike e cila do të shënohet në margjinën e historisë së qytetin tonë..
NĂ« fillim tĂ« shtatorit kanĂ« ndodhur ndĂ«rrime tĂ« mĂ«dha nĂ« skenĂ«n politike tĂ« qytetit tonĂ«. TĂ« gjithat pa dyshim do tĂ« ndikojnĂ« shumĂ« nĂ« zhvillimin e qytetit nĂ« pĂ«rgjithĂ«si. NdĂ«rrime nĂ« skenĂ«n politike tĂ« papritura, ndĂ«rrime qĂ« ndĂ«rruan nĂ« imazhin e Ulqinit, por edhe ato tĂ« cilat kanĂ« kthyer shpresĂ«n te shumĂ« qytetar tĂ« kĂ«tij qyteti nĂ« mes tĂ« EvropĂ«s. Befasia Ă«shtĂ«, aq mĂ« tepĂ«r e madhe, duke ditur se partitĂ« nĂ« pushtetin lokal pĂ«r “Ulqinin Evropian” e kanĂ« pasur tĂ« fituar edhe njĂ« mandat,... Vazhdo
Hotel ne shitje: Hotel Otranti Ulqin – Çmimi i ri 10.600.000€
NLB  pĂ«r shkak tĂ« tĂ« moskthimit  tĂ« kredisĂ« nĂ« shumĂ«n prej 9.4 milion euro nga blerĂ«si paraprak, “Barkley Montenegro”direktor ekzekutivĂ« Aleksej Nosov,do tĂ« qet pĂ«rsĂ«ri Hotel Otrant nĂ« Ulqin tĂ« plazhit tĂ« madhĂ« nĂ« shitje nĂ« njĂ« ankand jo-gjyqĂ«sor  i cili pritet tĂ« organizohet me 25 nĂ«ntor tĂ« kĂ«tij viti nĂ« hotelin Albatros nĂ« ora 12h:00. Shitja heren e parĂ« dĂ«shtoi  pĂ«r shkak se nuk ka pasur blerĂ«s tĂ« interesuar. NĂ« ankandin e ri  çmimi mund tĂ« jetĂ« mĂ« i ulĂ«t, ndoshta pĂ«r  50 pĂ«r... Vazhdo

November 10, 2011  :: Ekonomia / Ekonomija :: Komente (4)
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Basri Çapriqi i ftuar nĂ« ditĂ«t e kulturave tĂ« pakicave nĂ« Malin e Zi
NĂ« kryeqytetin malazias, PodgoricĂ« nisi tĂ« markuren, nĂ« mbrĂ«mje, manifestimi, tashmĂ«, tradicional, “DitĂ«t e kulturave tĂ« pakicave 2011”,i cili pĂ«rfundon nĂ« nĂ« fund tĂ« kĂ«tij muaji. KĂ«tĂ« veprimtari e organizon Qendra pĂ«r Ruajtjen dhe Zhvillimin e kulturave tĂ« Pakicave nĂ« Mal tĂ« Zi. MbrĂ«me  nĂ« teatrin popullor malazezĂ« kryeministri i Malit tĂ« Zi ,Igor Llukshiq  hapi ditĂ«t e kulturĂ«s tĂ« pakicave 2011. Drejtori i kĂ«saj qendre, Mirsad Muliq deklaroi pĂ«r se edicioni i sivjetĂ«m ka shumĂ« risi nĂ« aspektin e afirmimit... Vazhdo
Nju Jork, u bĂ« pĂ«rurimi i librit “Diaspora dhe Vendlindja” i autorit Xheladin Zeneli
BEQIR SINA, New York Autori ka nĂ«nvizuar se :”Libri “Diaspora dhe Vendlindja” vjen nĂ« kohĂ«n e pĂ«rfundimit tĂ« periudhes 20 vjeçare tĂ« miratimit tĂ« pluralizmit politik nĂ« Mal te Zi .Fundi i vitee 80-ta dhe fillimi i viteve 90-ta tĂ« shekullit tĂ« kaluar ishin vitet e ngjarjeve te medha historike, per popujt e shtypur deri me atĂ«herĂ« nĂ« EvropĂ« sepse shĂ«noj rĂ«nien e komunizmit dhe agimin e lirise dhe demokracisĂ« BRONX – NEW YORK : KĂ«saj fundjave nĂ« njĂ«rin prej mjediseve tĂ« lokalit tĂ« njohur nĂ«... Vazhdo

Page 21 of 97« First...10...1920212223...304050...Last »